Туризмът бележе ежегодно ръст до 10%

share

Въпреки кризите и проблемите, туризмът в България всяка година дава ръст между 5 и 10 процента. Това помага на икономиката ни и може да се конкурираме с фискално стабилни страни като Норвегия, Дания, Швеция. Това каза в Дарик кафе шефът на българската ресторантьорска и хотелиерска асоциация Благой Рагин.

Пред Дарик той обясни идеята да се въведат многогодишни визи за туристи от Русия, Украйна и Турция. „Преди две години ми се наложи да отида до САЩ на конгрес и си подадох молба за 20-дневна виза в американското посолство в София. Бях приятно изненадан, когато отидох да си получа паспорта, американската служителка на български с акцент усмихнато каза „Господин Рагин, ние ви даваме 10-годишна виза. Видяхме кой сте, много ви благодаря". И аз се замислих защо ми дават 10-годишна виза. За да мога да ходя по-често и да оставям пари в тяхната икономика. Защо и ние не мултиплицираме този модел с тези страни, от които сме зависещи икономически", каза Рагин.

По изчисления на оглавяваната от него организация руският турист оставя у нас най-малко 1000 евро за 14 дни. Сметката показва, че ако очакваме един милион туристи, това означава милиард свежи пари да влязат в нашата икономика като антикризисна мярка. „Това ще е добре за България, за Брюксел, за всички", каза председателят на БХРА. Той допълни, че страната ни е обявена в Турция за зимна туристическа дестинация на Балканите. „Те казват: „Господин Рагин, ние сме на 500 км, особено Истанбул, и можем за пет часа да бъдем на Чепеларе, на Пампорово и в Боровец да караме ски. Защо не искате нашите пари?", разказа Рагин.

Той е категоричен, че от асоциацията искат страната ни да привлича платежоспособни туристи и попита защо такива хора трябва, ако решат да дойдат в страната ни и през зимата, и през лятото, да ходят два пъти за виза, да си губят времето, като това може да ги накара да изберат друга дестинация.

Заместник-министърът в ресор туризъм Иво Маринов изрази принципно съгласие с идеята за многогодишни визи за туристите от Русия, Украйна и Турция. Но посочи, че трябва да се има предвид и европейското законодателство и визовото споразумение на ЕС с Русия.

Тази година са направени доста промени, които отговарят на споразумението между ЕС и Русия, изтъкна Маринов. С решение на Министерския съвет през февруари притежателите на валидни шенгенски визи, не само руснаци, но и всички останали страни, тези шенгенски визи се признават за български национални и те могат да влизат в България без да е необходимо издаване на българска виза.

Също така за гражданите на Русия, Украйна и Молдова, които през 2011 година са били в България, когато предоставят апликационна форма за виза и удостоверят, че са посетили страната през 2011 година, получават едногодишна многократна виза.

Водещи новини

Още новини