По данни на последното преброяване в „Люлин“ живеят близо 125 000 души. Това го прави по-многолюден от доста областни градове в България. В района обаче продължава да се строи.
Според брокера Антон Илиев, повечето хора, които се насочват към имоти в района, търсят панелни блокове.
При тези жилища има и най-голямо предлагане на пазара.
„Знаете - „Люлин“ се смята за една от спалните на София. Това е така заради големия брой панелни блокове. Интересът на купувачите е насочен по-скоро към малките жилища, гарсониерите и двустайните апартаменти. Новото строителство изостава доста откъм интерес, защото то е по-скъпо. Това е по-„бюджетен“ квартал, може би един от най-евтините в София“, обясни брокерът пред БНР-Радио София.
Той обърна внимание, че „Люлин“ като инфраструктура е много добре уреден - метрото стартира именно от този квартал. От друга страна, жителите му са далече от повечето работни места в София.
Има недовършени сгради в района, но те не са много и са по-скоро от 2009-2010 г., когато имаше неоправдан строителен бум.
Има голям дефицит на гаражи. Предлагането е оскъдно в панелните и ЕПК блоковете по подразбиране. Няма нито надземни, нито подземни гаражи, нито пък паркоместа има гарантирани към тях. Свободното паркиране пред блока създава затруднение.
Цените на имотите са едни от най-ниските в София.
Панелните гарсониери, които са средно около 40-46 кв. м. варират между 60 и 90 хиляди евро. Двустайните панелни апартаменти са с цени между 75 000 и 105 000 евро, като конкретни оферти стигат до 140-150 хиляди за луксозно ремонтирани апартаменти, тристайните се предлагат за 100 000-140 000 евро, пояснява БНР.