-
11 април 2023 12:28
- 315
- 0
Сериозен ръст на жилищните застраховки у нас. Според брокерите интересът към тях се наблюдава обикновено след природни бедствия.
"Голяма част от това е свързано с нарастващия брой ипотечни кредити на пазара. Имаме бум на отпуснатите ипотечни кредити. Другото е, че хората започнаха да се обръщат към този тип застраховки, защото доста зачестиха природните бедствия в България и около нас", коментира в "България сутрин" Веселин Ангелов от Асоциацията на българските застрахователи.
Той се надява да продължи тази тенденция, тъй като с времето отшумява интересът и хората забравят за тези продукти.
"Има доста продукти на пазара, може да се закупи годишна застраховка от около 30 до 200 лева. Направихме анкета от Асоциацията на българските застрахователи. Интересно е, че голяма част от хората са готови да отделят по 150 лева от годишния си бюджет. Не се наблюдава драстично нарастване в цените на този тип застраховки", каза още гостът на Bulgaria ON AIR.
Ангелов обясни двата основни вида имотни застраховки. Първи риск покрива голяма част от щетите в диапазон от 2 до 3 хил. лева. При по-сериозно покритие като пожар може възстановяването да отнеме време и сума от около 20 хил. лв. надали ще бъде достатъчна, даде пример той.
"Трябва да внимаваме, защото винаги се ориентираме към по-евтиното. Трябва да обръщаме внимание на покритите рискове - основно трябва да се покриват пожари и природни бедствия, наводненията задължително трябва да са покрити. Трябва да внимаваме дали е покрито домашното ни имущество по полицата, или искаме само да застраховаме недвижимия имот", подчерта Ангелов.
След наводненията в Карловско е установено, че е имало 7 застраховани къщи и 700 застраховани автомобила.
"Къде е по-голям финансовият риск - да остана без кола или без дом? Виждаме много пътни инциденти и това ни стряска, а земетресение или наводнение настъпва веднъж на няколко години. Тази народопсихология трябва да се промени", категоричен е Ангелов.
Оказва се, че едва 7% от имотите у нас са застраховани. За пример гостът даде Унгария, където почти всички апартаменти са застраховани.
По-малко от 5% от всички събития не са изплатени по една или друга причина, а всеки трети човек мисли, че застрахователят не плаща. До 14 дни е общият срок, до който трябва да се получи обезщетение. Важно е да четем внимателно общите условия.
"При застраховките по-високата цена със сигурност означава по-добро покритие. Профилът отговаря на най-често срещания човек с ипотечен кредит - 35-45-годишни хора. Целта е да се намали до 25-годишна възраст. Наблюдава се, че пропускаме всички документи и разчитаме на препоръката", посочи още Ангелов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Милан отстрани Ювентус с бърз обрат за финал срещу Интер
Валенсия 1:0 Реал Мадрид, начало на втората част
Левски излезе с информация за новия треньор, обяви кой ще изведе отбора за първата тренировка
Салах: Далеч сме от нов договор, искам нещо специално в последната си година
Фенербахче спечели турското дерби, играят се още мачове
Антон Велков: Бяхме малко изненадани от идването на Спас, обликът на Локомотив ще бъде променен
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Въпреки Шенген: проблем при свободното преминаване през „Дунав мост” при Русе
03 януари 202520:07
Заради Шенген Румъния е заплашена от недостиг на служители
03 януари 202519:34
Явор Куюмджиев: Има неразбирания за това как се формира цената на тока
03 януари 202521:00
Д-р Орлин Колев: Президентът не разполага с правомощието да бави подписването на указа за новия главен прокурор
03 януари 202520:31
Мая Манолова: Решението на КЕВР за повишаването на цената на тока е необосновано
03 януари 202520:49
Водещите новини! Хлябът поскъпва в цяла България. Виктор Орбан не е поканен на откриването на полското председателство на EС (и още…)
03 януари 202519:00
Отказаха линейка на мъж с инсулт в Петричко
03 януари 202519:35
Мъж счупи врата на партньорката си, тя почина
03 януари 202519:26
Приятелката на бияча в Спешното: Охранителят спеше и миришеше на алкохол
03 януари 202519:17