Фалшивите новини - неизбежни ли са те? (видео)

share

Темата за фалшивите новини е особено актуална днес, когато в речника на английския език вече официално фигурира думата пост-истина.

Според Самуил Петканов, създател и основен автор на пародийния сайт "Не!Новините", "средствата за масови комуникации заприличаха на религиозни храмове, всеки посещава с безкритична охота своя храм, а истината се ползва, само когато не пречи на вярата".

От другата страна на истината застана математикът проф. Николай Витанов от Института по механика към БАН, който изследва социалната и икономическата динамика, и управлението на сложни научни системи.

Със сигурност мерилото на науката за истинност е много по-различно. Заедно с тях и в ролята на модератор в дебата на тема Фалшиви новини, който проведе в рамките на Софийски фестивал на науката, застана  Вера Гоцева, която в последно време търси истината през обектива на фотооапарата.

Тя е известна с фотографския си псевдоним Lomovera, била е журналист, изкушена е от философия, театър, наука. В дискусията между тримата се опитаха да ни покажат по какво да разпознаваме фалшивите новини.

Според Вера Гоцева фалшивите новини се изграждат доста манипулативно, а накой има изгода от вас да четете фалшива новини, тъй като обикновено става, по думите й, въпрос за пари.

Фалшиви новини винаги е имало - ако се върнем в комунизма вестник "Работническо дело" е вестник изцяло с фалшиви новини, каза тя. Журналистката припомни, че по време на конфликта между Русия и Украйна е имало много фалшиви новини за Украйна. Тръмп също използва по време на кампанията си така наречените алтернативни факти. Имаме истина и имаме лъжа, а в журналистиката няма нищо по средата, каза Вера Гоцева.

Според Самуил Петканов човекът възприема информацията емоционално и субективно. Винаги ще има някой, който ще повярва на някаква измислица, каза създаделят на "Не!Новините".

Според неговата теза фалшивите новини са една мейнстрийм тема, но не са нещо ново. В момента имаме най-свободен достъп до истината, просто в наши дни има твърде много информация, в която започваме да се съмняваме.

Няма да успеем да заличим и да се преборим с фалшивите новини, каза Самуил Петканов.Според него може да се направи фалшива новина и само от истини. Фалшивите новини се използват злонамерено с цел всяване на страх, безнес цели и те просто се маскират според аудиторията си.

Според проф. Николай Витанов, който също представи тезата си за фалшивите новини, има голямо значение кой поръчва фалшивата новина и към каква група е насочена тя. Той даде пример с политиците и политическите обещания.

По думите му, българските политици лъжат без мярка, а трябва да лъжат с мярка.

Фалшивите новини според него са неизбежни, но могат да бъдат, както полезни така и вредни.

Водещи новини

Още новини