България навлезе в бурята в едно добро състояние, тя имаше солидна фискална политика, дълг от около 20% от БВП, като това е една от най-ниските стойности в Европа. Това коментира постоянният представител на Световната банка за България Фабрицио Дзарконе.
„Така че България има един солиден буфер от 90% от икономиката и има възможност да покаже финансова подкрепа на най-бедните и най-засегнатите, на бизнеса и на предприятията”, поясни той.
В предаването Бизнес.БГ по БНТ той обясни, че по данни на Световната банка, България ще загуби 3,7% от растежа си. По думите му това е сравнително нисък процент. Въпреки това обаче ще се усети.
„За това неминуемо ще бъдат нужни допълнителни финансови ресурси, от банките за развитие или от международните финансови институции”, каза Дзарконе.
На въпрос за състоянието на Европейския съюз в тази трудна ситуация той посочи, че е важна работата на Световната банка и на Европейската централна банка. Дзарконе смята, че има показан солидарен модел.
„Преминахме през една много критична фаза в борбата с COVID-19. Няма незасегната страна в Европа и първоначалната реакция беше доста фрагментирана. Сега обаче наблюдаваме доста повече обединение и взаимна подкрепа между държавите”, коментира той.
Конкретно за средствата за справяне с последиците от COVID-19, Дзарконе каза:
„Има пакет от 1 трилион евро за държавите от ЕС. Но, да, има и рискове за финансовата стабилност. Минахме през големи трудности в периода 2008-2009 година по време на финансовата криза и научихме доста уроци. Научихме, че трябва да имаме конкретни мерки. Ето, по отношение на банковата стабилност бяха проведени стрес тестове и в България включително те показаха, че банковата система е стабилна. Но да споменем и че все още има доста голям процент необслужвани кредити, който процент е по висок от средния за европейския съюз и това е проблем”.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?