Европейската централна банка (ЕЦБ) не планира да деблокира програмата си за извънредно изкупуване на облигации, известна като Директни парични трансакции (ДПТ), тъй като според институцията схемата не е подходяща за борбата срещу кризата с коронавируса, съобщиха източници, запознати с мнението на банката и цитирани от БТА.
Схемата, създадена в разгара на дълговата криза, би позволила на ЕЦБ за купува неограничено облигации на определена държава.
Някои представители, както в Брюксел, така и в ЕЦБ, подкрепят деблокирането ѝ. Програмата ДПТ, която никога не е била използвана, е предназначена да помага на отделни страни в преодоляването на "традиционни дългови дисбаланси или банкови кризи" чрез програми за икономическо регулиране и тригодишни улеснения при финансиране на пазарите.
Сътресенията, с които се сблъскваме сега, не са като тези, за които е създаден ДПТ, посочи един от източниците, пожелал анонимност. Не е подходящ при сегашните условия, допълни той. ЕЦБ предпочита да постави акцента върху временната Програма за извънредно изкупуване в условията на пандемия (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP) на стойност 750 милиарда евро (823 милиарда долара), представен след непланирана среща миналата седмица.
Според определящите отделните мерки тази програма е по-мощна от ДПТ, а статутът й бе подкрепен по-рано днес, когато ЕЦБ премахна ключово ограничение върху облигациите, които изкупува, като така ще може да купува по-големи количества дълг на всяка страна от еврозоната.