Икономисти: Мерките на Дянков не могат да постигнат сваляне на лихвите

share

Държавата има възможност да се намеси на пазара, но мерките, които предлага за понижаване на лихвите, трябва да станат част от цялостна програма.

Това каза пред БНР финансистът Красимир Ангарски във връзка с трите мерки за понижаване на лихвите, които бяха предложени от финансовия министър Симеон Дянков - първо, те задължително да се обвържат с някои от най-разпространените банкови индекси, второ - да бъдат забранени част от таксите, които се плащат на банките, и трето - по-сериозна регулация на фирмите, които теглят тъй наречените "бързи кредити".

"Тези мерки са в правилната посока. Но това са административни регулации, които трудно биха довели до понижаване на лихвите, защото дори да се обвърже с някаква база - те отгоре могат да си слагат колкото си искат надценки. Трябва да се излезе на пазара с всички възможни структури - инвестиционните фондове, международните финансови институции, други банки, за да се насърчи кредитирането от тях. Също така могат да се създадат специални инвестиционни фондове например за малък и среден бизнес, където държавата да насочи средства и от там да излезе на пазара с по-ниски лихви. Такава възможност има държавата, че просто, ако си постави задачата и направи една програма със съответните структури, няма начин да не се получи", каза Ангарски.

"Това е поредният пиар на правителството и като не знаеш какво правиш и как да го направиш, се хващаш за такива действия, които за хората, които не разбират, звучат много популярно, но за специалистите са по-скоро смехотворни за целта, която трябва да постигнат. Тези три мерки не могат да постигнат сваляне на лихвите", каза бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов. Той допълни още, че потребителският кредит в България не е с най-голяма лихва.

"Активността на хората е най-вече в посока ипотечно кредитиране, което вероятно ще бъде и най-активният сегмент и за 2012 година", заяви кредитният консултант Тихомир Тошев. По думите му, хората все още са предпазливи относно потребителските кредити. В момента лихвите в евро и в лева по ипотеките са с около 2- 2,5% по–надолу и са на нивата от 2008 година. Лихвите по потребителските кредити също са спаднали с около 1-1,5%.

Според Тошев мерките на финансовия министър ще доведат само до по-голяма прозрачност при определяне на лихвите в България, но не и до намалението им. "Намаление на лихвените нива може да се постигне, когато имаме стабилна и растяща икономика", обясни той.

Водещи новини

Още новини