"ТикТок" се намира в "ключов" момент

  • 21 март 2023 16:22

  • 311
  • 0
"ТикТок" се намира в "ключов" момент
© GettyImiges
Слушай новината Слушай новината

Главният изпълнителен директор на "ТикТок" (TikTok) Шоу Цзъ Чу заяви, че приложението за кратки видеоклипове, собственост на китайската компания "БайтДенс" (ByteDance) е изправено пред повратен момент, тъй като все повече американски законодатели искат да бъде наложена забрана за ползването му заради опасения за националната сигурност, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.

Чу заяви във видео, публикувано в "ТикТок" по-рано днес, че приложението има в момента над 150 милиона активни потребители месечно в САЩ. "Това означавам че почти половината американски граждани са в "ТикТок", добави той.

Шефът на приложението ще даде показания в четвъртък (23 март) пред комисията за електроенергия и търговия в Камарата на представителите.  "Някои политици започнаха да говорят за забрана на "ТикТок" и така 150 милиона от вас ще останат без приложението", коментира Шоу Цзъ Чу.

Компанията е въвела днес актуализирани правила и стандарти за съдържание и потребители, тъй като се сблъсква с все по-голям натиск от западните власти заради опасения, че приложението може да се използва за разпространение на невярна информация, предаде Асошиейтед прес. 

"ТикТок" пусна коригиран набор от насоки, включващи осем принципа, които да са в основата на решенията за модериране на съдържанието.

Чешката служба по киберсигурност предупреждава за използването на ТикТок

Насоките, които ще влязат в сила на 21 април, са на основата на съществуващите правила на "ТикТок" с допълнителни детайли и обяснения.

Сред най-значимите промени са допълнителни подробности за ограничения на дийпфейковете, известни и като синтетични медии, създадени от технологията на изкуствения интелект. Според новата линия на "ТикТок" дийпфейковете или манипулирано съдържание, които показват реалистични сцени, трябва да бъдат обозначени, за да показват, че са фалшиви или променени по някакъв начин.

По-рано "ТикТок" забрани дийпфейковете, които подвеждат хората, гледащи видеата за събития от реалния свят и причиняват вреди.  В актуализираните насоки се посочва, че дийпфейковете  на частни лица и млади хора също не са разрешени.

Дийпфейковете за частни лица са приети в някои контексти като например за артистично или образователно съдържание, но не и за политически или търговски цели.

Същевременно стана ясно, че нидерландските държавни служители в най-скоро време вече няма да могат да ползват приложението "ТикТок" на работните си телефони. Това съобщи днес министерството на вътрешните работи, цитирано от Ройтерс, следвайки подобни решения на други европейски страни.

Нидерландската разузнавателна агенция (AIVD) постави миналия месец Китай, Русия, Иран и Северна Корея в списък на страните, имащи подобна офанзивна кибер програма, която създава риск от шпионаж.

Белгия също забрани този месец "ТикТок", припомня Ройтерс. 

Министърката на правосъдието на Норвегия Емили Енгер Мел, която също е много активна в "ТикТок", е посъветвала днес държавните служители в страната да не инсталират китайското приложение на служебните си телефони, предаде Франс прес.

Тази препоръка, е мотивирана от опасения за шпионаж и важи също за системата на руската система за криптирани съобщения "Телеграм".

"В оценката си за риска разузнавателните служби посочват Русия и Китай като основни рискови фактори за интересите на норвежката сигурност", заяви министърката, цитирана в комюнике.

"Те посочват също социалните мрежи като арена за рискови играчи и други, които искат да ни повлияят чрез дезинформация и фейкове", добави тя.

Последвайте канала на

Калина Христова
311 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини