Германският външен министър изрази тревога за независимостта на съдебната власт в Израел

  • 28 февруари 2023 18:30

  • 1004
  • 1
Германският външен министър изрази тревога за независимостта на съдебната власт в Израел
© Getty (архив)
Слушай новината Слушай новината

Германският министър на външните работи Аналена Бербок изрази днес тревога във връзка с независимостта на съдебната система в Израел и плановете на израелското правителство да разреши смъртното наказание, предадоха Ройтерс и ДПА, цитирани от БТА.

"Няма да отрека, че ние в чужбина сме обезпокоени от някои законодателни планове в Израел", каза Бербок на пресконференция с израелския външен министър Ели Коен в Берлин.

"Сред ценностите, които ни обединяват, е защитата на конституционните принципи – като независимостта на съдебната система", заяви тя и отбеляза, че "това винаги е било отличителна черта на Израел".

Израелският парламент направи първи стъпки за приемане на предложени от правителството законодателни промени, ограничаващи властта на Върховния съд да анулира закони. Друга промяна, за която настоява управляващата коалиция на премиера Бенямин НетаняхуБенямин НетаняхуБенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 г. в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и, предвижда засилване на възможностите на правителството да избира съдии.

Бенямин Нетаняху защити плановете си да наложи ограничения на съдебната власт

Израелското правителство също така одобри законопроект за въвеждане на смъртно наказание за терористи, който трябва да мине през няколко гласувания в парламента, за да стане закон.

"Ние сме твърдо против смъртното наказание и повдигаме този въпрос по целия свят", каза Бербок.

"По целия свят държавите са в процес на отказване от тази жестока практика, отчасти защото е доказано, че това не е ефективно като възпиращо средство", заяви тя.

По нейните думите хората в Германия учат в училище, че Израел, макар да е заплашван от тероризъм като никоя друга държава, е изпълнявал смъртно наказание само веднъж в историята си – срещу нацисткият военнопрестъпник Адолф Айхман.

"Това винаги е било впечатляващ аргумент за тези от нас, които сме защитавали Израел на международната сцена от несправедливи критики", заяви Бербок.

"Затова казвам като приятел: убедена съм, че ще бъде голяма грешка, ако се скъса с тази история", каза тя.

Бербок заяви, че Германия и Израел са разтревожени от твърдение, че инспектори от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) са установили, че Иран обогатява уран до 84 процента чистота.

По-рано ирански представител определи твърдението като "заговор" срещу Техеран на фона на напрежението заради неговата ядрена програма.

Германия е една от световните сили, с които Иран сключи ядрено споразумение през 2015 г., ограничаващо извършваното от него обогатяване на уран до 3,67 процента, което е достатъчно за захранване на атомна електроцентрала.

Коен посочи две възможности за подход към Иран: първо, използване на механизъм, съдържащ се в резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, с която беше одобрено ядреното споразумение, предвиждащ възобновяване на санкциите на световната организация; и второ, "вдъхващ доверие военен вариант".

"От гледна точка на нашата разузнавателна информация и нашите знания това е правилният момент да работим по тези две конкретни стъпки", каза той.

Иран е основният регионален враг на Израел, а израелският министър-председател Бенямин НетаняхуБенямин НетаняхуБенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 г. в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и е заплашвал с военни действия срещу Техеран.

Бербок подчерта, че е важно "да се предотврати ядрена ескалация от Иран чрез дипломатически средства, защото всяка алтернатива би била катастрофална". Според нея "е важно международната общност ясно да покаже това на Иран с единен глас".

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1004 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Майтапчи Йово

2023.03.01 | 03:25

1
Ана Трътката става само за... тя си знае:)))!

Добави коментар

Водещи новини