-
07 септември 2022 15:30
- 550
- 0

Министерският съвет на Албания реши дипломатическите отношения с Ислямска Република Иран да бъдат незабавно прекратени, съобщава БТА.
Министър председателят на страната Еди Рама направи видеообръщение, свързано с решението на албанското правителство в отговор на тежката кибератака към дигиталната инфрастуктура на правителството на Република Албания. В обръщението на премиера се казва, че „на 15 юли нашата страна страна стана обект на тежка кибератака, която имаше за цел да срине дигиталната инфраструктура на Републиката, парализиране на публичните услуги, както и кражба на данни и електронни кореспонденции от правителствените системи. Атаката не постигна целта си. За сравнение с целите на агресора, щетите могат да се считат за малки.“
„Цели седмици се работеше паралелно, ден и нощ, и за възстановяване на работата на всички системи, и за разкриване на агресора. В сътрудничество със специални партньорски агенции за дигитален антитерор, които дойдоха с екипите си в Тирана, успешно бе разкрито, без капка съмнение, че атаката към Албания на 15 юли не е била дело на отделни индивиди или независими групи, а на държавна агресия. След задълбочените проучвания разполагаме с неопровержими доказателства, че киберагресията към страната ни е дирижирана и спонсорирана от Ислямска Република Иран, която е наела четири групи за атаката към Албания. Измежду тях е и една от групите с най-лоша слава в международния кибертероризъм, автор или съавтор на по-ранни атаки към Израел, Саудитска Арабия, Йордания, ОАЕ, Кувейт и Кипър“, съобщи Рама.
„Информирали сме стратегическите си съюзници, партньорските ни държави в НАТО и няколко други приятелски страни, с които сме споделили и неоспоримите резултати от разследването, доказващо източника на агресия“, заяви Рама.
„Решението /на Министерския съвет в Албания/ е връчено с официална нота на посолството на Ислямска Република Иран, от която се изисква да напусне територията на Република Албания заедно с целия си дипломатически и техническо-административен персонал, включително и този по сигурността“, подчерта Рама.
Администрацията на Байдън е съобщила, че подкрепя предприетото действие на Албания, която е техен съюзник /на САЩ/.
През юли албанското правителство съобщи, че неговата интернет страница и страниците на обществените институции в страната са били спрени след кибератака от неуточнен източник.
По информация на Асошиейтед прес, която се позова на американска фирма за киберсигурност, за кибератаката бе казано, че вероятно е дело на проирански хакери, целящи да попречат на конференция на иранска опозиционна група в Албания.
В доклад фирмата Mandiant изразява „относителна увереност“, че нападателите са действали в подкрепа на усилията на Техеран срещу дисидентите. Това заключение е направено на базата на няколко фактора - избора на време, съдържанието на социалната медия, на която е поета отговорността за атаката, и приликите в кода, използван със зловреден софтуер, прилаган и в миналото спрямо хора, говорещи на персийски или арабски език.
Конференцията на 23-24 юли на иранската организацията "Муджахидин-е Халк" беше отменена заради предупреждение от местните власти за възможна терористична заплаха.
Около 3000 дисиденти от организацията, по-известна с абревиатурата МЕК, живеят в лагера „Ашраф 3“ в Манез, на 30 км западно от албанската столица Тирана. Те планираха да проведат в лагера си „Световна среща на върха на свободен Иран“ с участието на американски сенатори и конгресмени и други бивши важни личности от западни страни, за да „призоват правителството на Байдън да възприеме решителна политика срещу режима в Техеран“.
„Муджахидин-е Халк“ започва дейността си като марксистка организация, противопоставяща се на управлението на шах Мохамад Реза Пахлави. Тя подкрепя Ислямската революция през 1979 г., но скоро след това се скарва с аятолах Рухола Хомейни и се обявява срещу оглавяваното от него управление на аятоласите, като впоследствие извършва поредица покушения и бомбени атентати в Ислямската република.
МЕК по-късно бяга в Ирак и подкрепя режима на Саддам Хюсейн по време на кървавата му осемгодишна война с Иран през 80-те години на миналия век, което настройва много иранци срещу организацията. Въпреки че сега като цяло се е установила в Албания, тя твърди, че поддържа мрежа и в самия Иран.
Свързани новини

Еди Рама с ироничен отговор към българското МВнР
31 август 202217:02

МВнР: Думите на Еди Рама са откровено антибългарско изявление
31 август 202212:08

Еди Рама: Не се нуждаем от руски газ
30 август 202209:27

Ердоган се срещна с Еди Рама в Анкара
10 август 202216:30

Еди Рама подкрепи Косово
01 август 202218:47

Еди Рама: Албанците не се отказаха от европейската мечта
19 юли 202212:04

Албания вкара ирански терорист в затвора
15 декември 202220:39

От началото на войната в Украйна броят на кибератаките към България е нараснал 10 пъти
01 декември 202213:47

"Майкрософт": Увеличават се кибератаките към критична инфраструктура
14 ноември 202214:17
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини

Бойко Борисов: Знам как можем да се измъкнем, в противен случай отиваме пак на избори и ще кретаме
20 март 202318:08

Асен Василев: За да живеем нормален европейски живот, заплатите трябва да станат европейски
20 март 202317:31

След масовия бой с брадви в Казанлък: Един е загинал, 11 са ранени
20 март 202317:34

Скандалната полицайка Симона Радева остава без работа
20 март 202317:41

Нападател на жени в Пловдив: Бях изнервен, защото работих само за 20 лева
20 март 202317:25

Мехмед Дикме посочи кога да очакваме "драстично намаление" на основни продукти
20 март 202317:47

Водещите новини! Заповедта за арест на Путин е доживотна, Русия с ответна реакция. „Окървавиха“ Альошата в Бургас (и още…)
20 март 202318:57

Министър Димитър Стоянов: България не подготвя предоставяне на допълнителна военна помощ за Украйна
20 март 202319:56

Ето кога местим стрелките на часовника с час напред
20 март 202318:48