-
09 септември 2019 07:13
- 1397
- 0
Чужди туристи броят по 100 лв. за двучасова екскурзия на борда на армейска УАЗ-ка. Това е един от десетките соцатракциони, които успешно се продават на британци, германци и белгийци у нас.
Маршрутът извежда туристите чак до камбаните на комплекса "Знаме на мира". Организатор на тези турове е "Сити тур София", съобщава „Монитор“.
Комбинирана 7-часова екскурзия из комунистическите потайности на София пък струва 140 лева и включва обиколка през Музея на социалистическото изкуство, където могат да бъдат видени комунистическата рубинена звезда от Партийния дом, истински паметници на Ленин и комунистическите вождове, мястото, където се е намирал мавзолеят на Георги Димитров. Също така да се посетят Дворецът на пионерите и паметникът на жертвите на комунизма. Този вариант включва и пътуване до вилата, в която изкарва последните дни от живота си бившият комунистически диктатор Тодор Живков.
За 50-60 лева пък десетки туроператори предлагат пешеходни разходки в комунистическото минало на София и България. Екскурзията продължава около 2 часа и разказва за исторически факти, свързани с режима преди 1989, със стила на живот, икономиката и последиците, които е имала идеологическата доктрина върху хората от онова време.
Проследява се влиянието върху архитектурата, а мимоходом туристите научават и за съдбите на отделни комунистически величия и техните жертви. Болшинството от беседите са на английски език, а туровете тръгват от стъпалата на катедралата "Св. Александър Невски".
Освен в София десетки БГ градове са заложили на алтернативния туризъм, като предлагат турове по стъпките на социализма. Димитровград например има своя алея на тоталитарното изкуство, а през 2015 година градът на бригадирите поиска официално от София Паметника на Червената армия, в случай че се вземе решение за демонтаж. Столицата и Димитровград участват заедно в международния проект ATRIUM. Неговата цел е да превърне архитектурата на комунизма, нацизма и фашизма в туристическа дестинация.
Освен България той обхваща още 10 европейски държави - Гърция, Румъния, Унгария, Словения, Словакия, Хърватска, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина, Италия. Крайна и основна цел е създаването на транснационален културен маршрут на територията на Югоизточна Европа. Проектът е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР).
В рамките на проекта екипи от всички страни партньори определиха след прецизен анализ 71 емблематични архитектурни образеца от различните периоди на тоталитарно управление във всяка от страните. България участва с 9 обекта в градовете София и Димитровград. Това са Градоустройствен ансамбъл Ларгото (София), Паметникът на Съветската армия (София), Държавна резиденция Бояна (София), НДК и Монумент „Знаме на мира“ (София).
Димитровград участва с Градски център на Димитровград, Жилищния комплекс „Трети март“ и Парк „Пеньо Пенев“, който е замислен като музей на открито на поета с ватенката и бригадирското движение. В проекта е включена и Чинията на Бузлуджа, въпреки че е полуразрушена. Инициатор и водещ партньор на проекта е областта Форли-Чезена в Италия. В нея се намира 7-хилядното градче Предапио, което е родното място на Мусолини.
Като гъби никнат и музеи на соца, като някои от тях се помещават в частни домове, а други са разположени в молове. Вече 3 години в град Пещера музей на социализма привлича посетители – и млади, и стари от всички краища на страната. Хората прииждат от всички кътчета, привличани от носталгията или интереса към 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век. Музеят се помещава в бившето градско кино. Във витрините са подредени всевъзможни предмети от годините преди прехода - от прахосмукачки “Уралец“ и „Тайфун“, телефони, сред които и уличен с такса 5 стотинки, телевизори, грамофони, стари банкноти, детски играчки, та чак пакети със захар, цигари “Слънце“ и „Арда“, миниавтомобилчета могат да се видят зад стъклените стелажи. Безспорно най-атрактивни са соцвозилата, заели над 500 кв. м площ от някогашния киносалон в родопското градче. Инициатори за създаването на музея са 44-годишният Динко Кушев и брат му Евелин.
Сред автомобилите от времето на соца има „Чайка“, „Вартбург“, „Волга“, но сред експонатите се кипрят и „Москвич“, и „Жигули“, и едно полско фиатче – съвсем автентични, с бели номера, т.е. държавни, каквито са слагали на използваните от държавните институции табели и „за да могат да разпознават по пътищата органите на КАТ“.
В село Драганово върху сградата на пощата пазят стенопис с ликовете на Сталин и Димитров. Те са рисувани през 1949 г. за 70-годишнината от рождението на съветския лидер. От съседната сграда на читалището пуснали прожекционен апарат и проектирали образа на Сталин и Димитров към стената на пощата. Така, по негатива, художникът Георги Калицов изрисувал контурите на двете лица. Отново в Драганово се намира и още един интересен паметник – на световния комунистически химн - „Интернационалът“. Той, между впрочем, вероятно е и единственият паметник на песен в целия свят. Създаден е през 1977 г., а поводът е, че 80 години по-рано, през 1897 г., Драганово е първото населено място в България, където химнът е изпят.
Монументът представлява две издигнати нагоре ръце, върху които е поставена плоча с първите три стиха от песента.
В центъра на село Полски Сеновец се извисява паметник на Георги Димитров. Строен е със средства на местните, събрани чрез самооблагане. Съдбата на паметника е доста интересна. След 1989 г. група жители искали с фадрома да съборят бронзовата статуя. Плочникът около монумента обаче поддал и тежката машина заедно с работниците пропаднала в дълбоката яма.
Паметникът на Съветската армия на Бунарджика в Пловдив е едно от любимите места за разходки както на пловдивчани, така и на гостите на града. По-популярното наименование на 10,5-метровия паметник е Альоша, както пловдивчани го наричат галено. За построяването му било взето решение в далечната 1948 г. След промените на държавния строй след 10 ноември 1989 г. идеите паметникът на Альоша да бъде съборен удариха на камък.
Последвайте канала на
Свързани новини
СДС почете жертвите на комунизма
23 август 201911:39
От СДС ще поднесат венец и цветя на Мемориала на жертвите на комунизма в градинката на НДК
22 август 201916:34
Цветанов подкрепи петиция срещу подмяната на истината за комунизма в учебниците по история за 10-ти клас
22 юни 201916:24
Андрей Ковачев откри паметник на жертвите на комунизма в с. Свежен
24 април 201910:50
Иван Сотиров: Да помним престъпленията на комунизма, за да не се повтарят!
22 март 201918:05
ГЕРБ почете паметта на жертвите на комунизма (снимки)
01 февруари 201916:28
Лестър - Манчестър Сити в мач номер 500 за Гуардиола (съставите)
Какво ще ни донесе последният кръг за годината в Премиър лийг
Лудогорец е договорил първия си входящ трансфер
Кой измежду разочароващите Милан и Рома ще завърши годината успешно?
Миньор удари Спартак Плевен в луд мач
Потвърдено: ЦСКА 1948 привлича бивш футболист на ЦСКА - София
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Обзор 2024. Част I (когато плашеха, че щели да забраняват „Аз съм българче“)
29 декември 202412:00
Жена е загинала в катастрофата на Прохода на Републиката
29 декември 202415:15
"Енерго Про": Над 98% от локализираните повреди по съоръженията вече са отстранени
29 декември 202415:34
Туристи откриха мъж с много тежка хипотермия във Витоша
29 декември 202413:48
Патриарх Даниил: Православната църква е една
29 декември 202414:37
Седемдневен траур в Южна Корея след самолетната катастрофа със 179 загинали
29 декември 202415:45
Шолц изказа съболезнованията си за жертвите при самолетната катастрофа в Южна Корея
29 декември 202412:51
Президентът на Азербайджан: Разбилият се в Казахстан самолет е обстрелван от руска територия
29 декември 202414:00
Лидерът на Сирия: Организирането и произвеждането на избори може да отнеме до 4 г.
29 декември 202414:22