Откриха пресъхнало езеро в ледовете на Южния полюс

  • 04 юли 2013 16:07

  • 2346
  • 0
Откриха пресъхнало езеро в ледовете на Южния полюс
©

Спътникът CryoSat е открил огромен кратер в ледената повърхност на Антарктида. Учените са убедени, че той е възникнал, когато в миналото на дълбочина около три километра тук е имало езеро, което неочаквано е пресъхнало.

Известно е, че дълбоко под дебелата ледена покривка на Южния полюс съществуват езера с прясна вода, но те нямат пряка връзка с океана. Тези езера са изключително интересни за учените, тъй като позволяват не само да се надникне в миналото на полярната шапка на Земята, но и да се разбере как водата се оттича между блоковете в ледената пустиня, пише inews.bg.

Един от методите за изследване на полярните езера е сондирането, но този метод е скъп, труден и невинаги е възможен в суровите условия на Южния полюс.

Европейските изследователи са подходили различно – те са използвали системи за спътников мониторинг. За получаване на данни учените са използвали както сведения от апарата Cryosat, така и данни от спътника ICESat на НАСА.

В резултат на изследването учените са установили наличието на голям кратер, останал след езерото, и уточнили неговия размер.

Между 2007 и 2008 от него са изчезнали около 6 кубически километра вода (горе-долу с размерите на езерото Лох Нес в Шотландия) и се е образувала огромна кухина в леда. 6 кубически километра са 10% от ежегодния отток на водата на Южния полюс.

От 2008 насам година езерото, изглежда, започва отново да се пълни с вода, но това става много бавно.

С помощта на спътника Cryosat специалистите са създали 3D модел на езерото, измерили дълбочината, ширината и дължината на водоема.

Учените от Европейската космическа агенция твърдят, че всички подледни езера са шанс за изучаването на предисторическата морска флора и фауна, но в дадения случай това не е така.

Изследователите казват, че ако езерото е изчезнало сега, то в миналото е могло да изчезва и да се пълни хиляди пъти.

Сега на науката са известни около 400 езера под ледовете на Южния полюс. Много от тях изчезват или се появяват, променяйки ледения ландшафт.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2346 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини