-
10 януари 2017 10:39
- 7482
- 5
Ако в самия край на 2016 година се провеждаха парламентарни избори, ГЕРБ биха получили 26.1% от имащите право на глас, а БСП – 24.9%. Това показват данни от национално представително проучване на „Екзакта Рисърч Груп”, проведено сред 1000 пълнолетни българи, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка, в 92 населени места на страната.
Проучването е проведено между 27 и 30 декември 2016 г. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано face-to-face интервю по домовете на респондентите. Това са данни получени с открит електорален въпрос, при който на респондентите не са предлагани имена на партии като възможни отговори. Други косвени въпроси в изследването показват, че преднината на ГЕРБ пред БСП може да е и малко по-голяма – между 2% и 3%. С електорален дял от 10.5% Обединените патриоти са трета политическа сила, а ДПС биха получили малко над 4%. В края на 2016 г. РБ имат електорална тежест от 3.5%. 3.3% е електоралният дял на „Воля” на Веселин Марешки, а 2.1% – на ДСБ самостоятелно.
Процесите, които протичат в левия спектър на политическото пространство след президентските избори имат обща доминанта – мобилизация около БСП. В навечерието на парламентарните избори наблюдаваме фрагментиране на дясно-центристкото пространство, където възникват нови десни формации. Все още няма яснота по това какви са шансовете за ефективно взаимодействие между тях. А именно от това зависи най-вече да има силна дясна алтернатива на тези парламентарни избори.
63% от българите са на мнение, че Реформаторският блок в сегашния си вид не може повече да бъде успешен политически проект. Това мнение се споделя и от 1/3 от интервюираните, които декларират електорална подкрепа за РБ в настоящия момент.
Една четвърт от участвалите в настоящото проучване са на мнение, че на страната е нужен нов дясно-центристки проект със силно гражданско участие. Това по-често от останалите твърдят мъжете, хората на възраст над 30 години, високообразованите респонденти, заможните, жителите на столицата и на градовете-областни центрове, както и избирателите с дясно-центристка ориентация.
Красимир Каракачанов
Красимир Дончев Каракачанов е заместник министър-председател по обществения ред и сигурността и Радан Кънев
Радан Кънев е роден на 30 септември 1975 г. в гр. София.
Завършва столичната френска гимназия и са сочени от по 9% от българите като политици, с които се свързват масовите очаквания за възникване на силна дясна алтернатива на сегашното управление. Красимир Каракачанов
Красимир Дончев Каракачанов е заместник министър-председател по обществения ред и сигурността е посочван в това си качество главно от симпатизанти на Обединените патриоти, а Радан Кънев
Радан Кънев е роден на 30 септември 1975 г. в гр. София.
Завършва столичната френска гимназия и – от хора с най-разнообразни политически симпатии в десния спектър.
Корнелия НиноваКорнелия Нинова е български политик от БСП, член на Парламентарната група на Коалиция за, Георги Първанов
Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г.
През 2002 г. встъпва в, Румен РадевРумен Георгиев Радев е български военен, генерал-майор от резерва. Бивш командир на, Ивайло Калфин
Ивайло Георгиев Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София.
През 1983 година завършва 9-та Френска, Мая Манолова и Татяна Дончева
Татяна Дончева е завършила средно образование в Националната математическа гимназия и висше в са политиците, с чиито имена се свързва възможността да има силна лява алтернатива на сегашното управление. Левите избиратели пък не виждат проблем в това левите политици, които преди време са се дистанцирали от БСП, сега отново да работят за левицата. Моралната приемливост на подкрепата за БСП след президентския вот би могла да затрудни доброто самостоятелно представяне на формации като АБВ и „Движение 21” на предстоящите парламентарни избори. В същото време, след президентските избори наблюдаваме как голямата част от конюнктурния вот се ориентира именно към БСП. Това „пренапрягане” на БСП с периферен електорат определено не носи само плюсове.
Предизвикателство пред ръководството на БСП е и провеждането на политики в синхрон с преобладаващата политическа ориентация на собствените им избиратели. От самооценката на болшинството симпатизанти на БСП е видно, че те се поставят в крайно лявата част на политическия спектър.
21% от българите твърдят, че се чувстват разочаровани от политическата партия на която симпатизират. Над средния дял разочаровани регистрираме сред мъжете, сред хората на възраст между 30 и 60 години, сред българите със стандарт около и над средния, сред жителите на градовете-областни центрове и сред живеещите в селата. Най-малко са разочаровани левите избиратели.
В масовите обществени представи има три политически партии, които разширяват влиянието си след президентските избори. Това са Обединените патриоти (според 55% от българите влиянието им нараства), партия „Воля” на Веселин Марешки (според 42% влиянието й расте) и БСП (според 39% от българите социалистите подобряват позициите си след президентските избори).
В края на декември 2016 година 19% от българите декларират, че биха гласували за нова партия, показват данните от изследването на „Екзакта Рисърч Груп”. Най-често това е избор на мъже, на хора на възраст между 50 и 60 години, на високообразовани и заможни респонденти, на жители на градовете-областни центрове, както и на десни избиратели. Този профил на подкрепа за нови партии показва обществени очаквания за нови формации предимно в дясната част на политическия спектър. Важен ресурс за новите десни са онези избиратели, които се определят като „бивши седесари” (общо 18% от българите). Те представляват по около 40% от сегашните електорати на РБ и на ДСБ, една четвърт от електората на ГЕРБ и една трета от електората на „Воля”.
Непосредствено след заявката на Христо Иванов Роден е на 13 септември 1974 г. в София. Христо Иванов е магистър по право от Софийския за създаване на нова политическа формация „Да, България”, одобрението към него възлиза на 14%.
Категоричното дистанциране на Радан Кънев Радан Кънев е роден на 30 септември 1975 г. в гр. София. Завършва столичната френска гимназия и и ДСБ от РБ и заявката да се работи за нов дясно-центристки проект му носи по-скоро позитиви. Одобрението му в настоящото изследване възлиза на 15%, като този дял е значително по-висок в сравнение с одобрението му от преди президентската кампания.
11% от българите гледат с добро око на възможността за евентуално обединение между бъдещите проекти на Радан Кънев Радан Кънев е роден на 30 септември 1975 г. в гр. София. Завършва столичната френска гимназия и и Христо Иванов Роден е на 13 септември 1974 г. в София. Христо Иванов е магистър по право от Софийския. 28% възприемат негативно подобна възможност, а над 60% не изказват мнение по въпроса.
Според резултатите от проучването в момента в България няма лидер на политическа партия, одобрението към когото да е по-висок дял от неодобрението. Корнелия НиноваКорнелия Нинова е български политик от БСП, член на Парламентарната група на Коалиция за е с рейтинг на одобрение от 27% (по-висок дял от електоралната тежест на БСП). Красимир Каракачанов Красимир Дончев Каракачанов е заместник министър-председател по обществения ред и сигурността е одобряван от 35%, Георги Първанов Георги Седефчов Първанов е президент на България през периода 2002-2011 г. През 2002 г. встъпва в е одобряван от 25%, Божидар Лукарски Божидар Лукарски е роден на 23 юни 1972 година в град Перник. През 1991 година завършва е одобряван от 17%, а Меглена Кунева Меглена Кунева е български политик, първи европейски комисар от България. Кунева е родена на 22 е одобрявана от 16%.
Премиерът в оставка Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г запазва най-висок рейтинг на одобрение сред лидерите на партии у нас – одобряват го 43% от българите, а неодобрението към него възлиза на 49%. Президентските избори редуцираха одобрението към Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г с около 5%, като с близо толкова се сви и периферният електорат на ГЕРБ. Въпросът за аргументите, с които Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г подаде оставката си, не намира еднозначен отзвук в общественото мнение. 39% от българите приемат аргументите му за оставката, а за 45% те са неприемливи. Най-понятни са аргументите на Б. Борисов за оставката му сред хората на възраст между 40 и 60 години, сред образованите избиратели и сред жителите на градовете.
Сферите на живот, в които българите са почувствали подобрение през последната година от управлението на ГЕРБ са: транспорт, усвояване на средства от ЕС, туризъм, регионално развитие и спорт. Най-силно са се влошили нещата според интервюираните в сферите на здравеопазването, благосъстоянието и стандарта на живот, социалната политика и образованието.
77% от българите одобряват членството на страната ни в ЕС, а 13% не го одобряват, показват още данните от изследването. Над средния дял одобрение регистрираме сред мъжете, сред хората на възраст до 60 години, сред високообразованите българи, сред заможните хора, както и сред избирателите на ГЕРБ, на ДСБ, на РБ и на ДПС.
Над средното е неодобрението за членството на страната ни в ЕС сред възрастните българи, сред нискообразованите и бедните, сред симпатизантите на БСП и на Обединените патриоти (главно за сметка на избирателите на Атака).
59% от българите одобряват членството ни в НАТО, а негови противници са 22%. Този дял нараства с четири-пет пункта за последните три години. Над средната е подкрепата за членството на страната в НАТО сред мъжете, сред българите на възраст под 60 години, сред високообразованите, сред жителите на градовете-областни центрове и сред привържениците на ГЕРБ, на ДСБ и на РБ. Най-много са противниците на НАТО сред привържениците на БСП и на Обединените патриоти.
И въпреки, че повечето българи преосмислиха в някаква степен ранния си еврооптимизъм и приземиха свръхочакванията си, в настоящото изследване регистрираме, че 56% от българите очакват от европейските институции да осъществяват пряк контрол над българските съдебни и правораздавателни органи. Подобни очаквания са следствие от перманентното и високо обществено недоволство от работата на българските съдебни и правораздавателни органи през последните години, регистрирано от всички социолози. При това недоволството е слабо повлияно от това, коя политическа сила доминира във властта.
Най-много привърженици на тезата за европейски контрол над съдебната система у нас има сред мъжете, сред хората на възраст над 40 години, сред високообразованите, сред градското население на страната, сред по над две трети от избирателите на ГЕРБ, на РБ и на ДСБ.
Последвайте канала на
Свързани новини
При избори днес: ГЕРБ - 24%, БСП - 21,2%
10 януари 201707:41
Цветанов: Мутренските групировки се вихреха по времето на БСП
09 януари 201719:16
Андрей Райчев: Възможна е широка коалиция след предсрочните избори
04 януари 201715:00
Радев "офериран" да не разпуска веднага парламента
04 януари 201709:44
Депутат от ПФ: "Обединените патриоти" може да имат около 50 депутати след предсрочните изб
28 декември 201614:23
Реформаторите върнаха мандата, опитали да съставят кабинет заради стабилността (обновена+снимки)
21 декември 201609:38
Как партиите изхарчиха 35,8 млн. лв. субсидия
18 януари 201710:57
Румен Радев насрочва изборите на 26 март
13 януари 201706:18
Политолог: ГЕРБ вкарват Радев в патова ситуация
10 януари 201715:18
България не надскочи Беларус, останахме втори
Хърватия взе ценната точка от необичайна селекция на Португалия и ще играе на 1/4-финалите
Илиан Илиев: С тази игра ще ни е трудно на баража
Ще играем бараж за влизане в Лига "Б" - част от съперниците са ясни
Нов удар по България преди квалификациите за ЕвроБаскет 2025
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 5
Добави2017.01.11 | 09:37
2017.01.11 | 09:37
2017.01.10 | 17:10
2017.01.10 | 15:02
Добави коментар
Водещи новини
Цеков, ПП-ДБ: Борисов да спре да се държи като политическа наложница на Пеевски
19 ноември 202408:01
Божидар Божанов: ГЕРБ се крият под масата, притесняват се да реализират своята отговорност
19 ноември 202408:15
Сачева: Накрая санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация
19 ноември 202408:29
Митов: Можем да влезем в еврозоната и Шенген още сега, ако Борисов стане премиер
19 ноември 202408:30
Костадин Ангелов пита: Кога ПП-ДБ казват истината - когато четат декларация от трибуната или когато търсят подкрепа от "Възраждане"?
19 ноември 202408:03
Фандъкова: По каква причина ПП-ДБ искат да подкрепят Силви Кирилов и не искат да подкрепят Рая Назарян?
19 ноември 202408:14
Цонев: Доган не беше съгласен Пеевски да е председател
19 ноември 202408:31
Валерия Велева пита: Вие в Конституцията да сте чували за "технически председател" на Народното събрание"?
19 ноември 202407:49
Трябва ли да се увеличат заплатите в МВР?
19 ноември 202407:40
2017.01.13 | 10:37