В България цените на храните са високи, защото се произвежда все по-малко

  • 27 октомври 2023 16:14

  • 4725
  • 0
В България цените на храните са високи, защото се произвежда все по-малко
© булфото /архив/

Такова мнение изрази пред novini.bg председателят на Асоциация „Активни потребители” у нас Богомил Николов. Потърсих го по повод тревогата и жалбите на много българи, че цените на храните и услугите вече им стават непосилни, предвид размера на доходите им. За хората това е най-важният проблем в оцеляването им. От НСИ изследваха, че близо 80 на сто едва покриват месечните си разходи и все повече теглят кредити затова.

Големите икономики в Европа вече са в рецесия, у нас ситуацията е такава, че има реална опасност съвсем скоро да влезем в криза. В тези условия е учудващо, че се наблюдава „манифестация на празнични” лихви с обещания, че били много по-ниски от тези в еврозоната и призиви към хората да вземат заеми. Това е много опасно и аз искам да предупредя всички да внимават.

Много е опасно да борим високите цени с кредити.

Позицията на нашата асоциация е, че у нас изначално неправилно се разглежда темата за скъпите храни и услуги и малките заплати и пенсии на повечето българи. Това не е икономически, а социален проблем. Важно е да се проследи кои точно социални групи с кои цени имат проблеми. КЗК трябва пък да проследи дали няма нарушения в конкретното икономическо законодателство. Не бива икономическото министерство и правителството в цялост да се чудят как да оптимизират цените. Това е връщане назад във времето, където вече сме били.

В голяма част от европейските държави, в които имаше намаление на цените, всъщност

имат социална програма, която включва директно раздаване на храни, на пакети с помощи за социално слабите хора.

У нас какво стана? Икономическото министерство обяви, че ще прави списъци с по-евтини храни, а КЗК контрира, че това нарушава конкуренцията на пазара.

Дългосрочна политика, за да няма такива проблеми с цените на хранителните продукти, е да имаме повече производство. С изключение на зърното, всички други отрасли в селското стопанство са с намаляващо производство – зеленчуци, плодове, млекодобив и т.н..Сърдят се, че млечните продукти се правят със вносно сухо мляко! Ами то в България вече почти няма крави…

За да има добри цени, трябва да има насищане на пазара, да има много предлагане.

Но никой не подхваща дори тази трудна тема. Търсят се само лесни изходи, които обаче после ще ни излязат през носовете, както казва народът.

Ако се направи закон за надценките, големите печеливши ще са търговските вериги, нищо че законът уж ще е насочен срещу тях. Защото те могат да си позволят да работят на малки надценки, но малките търговски обекти не могат и за 1-2 години ще бъдат унищожени.

В България ние не успяхме да развием стоковите борси и тържищата за селскостопанските продукти. Навсякъде в развитите страни ги има и това е най-добрият начин за развитието на търговията. На тези борси производителите предлагат, а търговците наддават за продукцията им. А у нас се върти страшна спекула от разни прекупвачи, тъмни неясни субекти и резултатът е виден за всички.

От година на година България произвежда все по-малко и това е огромен проблем, затова цените растат.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
4725 0

Свързани новини

Водещи новини