Защо казусът с разменените бебета не се разреши извън съда?

  • 31 януари 2023 13:52

  • 1906
  • 0
Защо казусът с разменените бебета не се разреши извън съда?
© Novini.bg/ Canva

Разменените бебета от болница „Шейново“ вече са при биологичните си родители. Остана висящ спора за обезщетението, което те очакват. Двете семейства поискаха болничното заведение да им изплати по 300 хиляди лева за нанесени материални щети. Болницата, чийто принципал е Столична община, реши ,че не може да даде тези суми. Казусът отива в съда. Следва битка на адвокатите.

Адвокат Мария Шаркова беше наета като консултант от „Шейново“ заради експертизата си в областта на съдебната практика за лекарските грешки, включително и по размера на присъжданото обезщетение.

Семействата на разменените бебета трябва да платят такса по 12 000 лв, за да предявят иск за обезщетението си

„В подобни ситуации трябва да се стремим към установяване на общ интерес на страните. В случай, че не може да се постигне разбирателство чрез преговори, да се използва и медиация. Моята роля беше максимално обективно и независимо, еднакво отдалечено от двете страни,  да предоставя необходимата информация след извършения анализ и да подпомогна преговорите между страните“.

В анализа си адвокат Шаркова не е предлагала конкретна сума.

„Спряла съм се на изследване на съдебни дела от три различни аспекта. Дали в следствие на информацията, която съм предоставила, болницата е достигнала до сума, която да предложи, не мога да кажа“.

Случаят няма аналог и не мога да предложа такъв казус, който вече  е решен и са присъдени обезщетения за неимуществени вреди в размер, сходен с този, който беше анонсиран от адвокатите на двете страни, за да може да се направи някакво сравнение, обясни още тя.

„Има няколко случая, в които са изплащани обезщетения, близки до 300 хиляди лева. Например за смърт на малко дете на 3 или 4-годишна възраст е присъдена сума от 400 хиляди лева за неимуществени вреди. За ампутиран пенис на едногодишно дете в резултат на допусната грешка е присъдена същата сума. Около 220 хиляди лева е присъденото обезщетение за причиняване на тежко мозъчно увреждане на млада жена, довело до будна кома. Подобна или близка до тази сума се присъжда при необратими физически увреждания, които променят живота на един човек и на околните, или при смърт на малко дете“.

Какви са процедурите по връщане на разменените бебета

Не подценявам страданието на близките и не желая да бъда в ситуация да прилагам принципа на справедливост, на базата на който съдът определя размера на тези обезщетения, посочи адвокат Шаркова.

„Но когато се преценява този размер, съдът си служи с конкретни обективни критерии, които са въведени в съдебната практика. За всеки един човек неговото страдание е най-тежко, защото подхожда от субективна гледна точка. Трябва обаче да се използват обективни критерии. Адвокатите трябва да полагаме усилия, които да подпомагат съдебната практика“. 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1906 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини