-
08 юни 2022 15:40
- 1124
- 0
Каква градушка трябва да удари по застрахователите, та да не прецакват година след година българските производители на селскостопански храни? Този прост въпрос чака от над три десетилетия своя отговор без резултат.
Когато природното бедствие похаби хиляди декари зърнени или пловодо-овощни и зеленчукови култури, дискусията за ощетените родни производители отново и отново се подхваща. Тези разговори обаче не водят до нищо конструктивно и проблемите на хората, работещи на полето и в градините продължават.
Въпросът е кой и защо не желае да прекъсне този Параграф 22 в огруханата ни клета държавица?
За ръководителите и безбройните чиновници в Министерството на земеделието и многото му подопечни агенции, комисии и комитети, които хрантутим с народни пари, тези дертове на производителите на нашата храна не са никаква тайна. Ама и те си кютат кротко на хранилката и хич не им дреме за друго, освен за заплатата.
Преди дни за пореден път ледените късове съсипаха реколтата в 9 района в страната, а юни по принцип е месецът с най-много такива природни бедствия.
На въпрос на земеделците защо градоносните облаци не се обработват с противоградни ракети, им бе отговорено, че заради военната обстановка и прелитащите други самолети, не можели да нарушават трафика с ракетите срещу градушките.
Ако ви се струва, че това обяснение е тъповато, прави сте.
Ако подозирате, че по-приемливи обезщетения застрахователите плащат само на производители, с които имат по-близки отношения и тук сработва шуробаджанашкият принцип, пак сте прави.
Насред трагедията преди дни се появиха многознайковци, които веднага с готовност хвърлиха вината върху самите производители, че не се били застраховали и затова нямало да бъдат възмездени.
Правилният въпрос в тази ситуация, според мен е: защо повечето от земеделците, които са хора здраво ходещи по земята, упорстват и не желаят да застраховат труда си?
Краткият отговор е: защото им е писнало застрахователите да се гаврят с мъката и труда им.
Потърсих мнението на специалист, който от близо 30 години се занимава с производството на зърнено- житни култури в големи мащаби в Шуменско.
Ето какво обясни Веско Божанов: „Преди 8 години се отказах да застраховам продукцията. Градушка с размерите на мъжки юмрук унищожи 1500 дка пшеница, не остана и едно стръкче. Пратиха ми застраховател от София, който взе да мери по негов си начин, но не разпозна пшеницата от плевелите, които тук-там бяха оцелели. Тогава плащах застраховка от 30 лв. на дка. Не очаквах да ми възмездят разходите на сто процента, ама поне 1/5, нещо такова. Но чак след два месеца получих писмо, че могат да ми възстановят по 3 лв. на дка. Аз им плащах години наред по десетки хиляди левове за застраховане, а те ми замазват очите с 4 500 лв.! После ледените късове ми унищожиха 500 дка рапица и ме накараха да засея с пролетна култура, че нямало нищо да ми платят. В този случай двойно се прецаках и безкрайно се огорчих. Тогава сложих край на застраховките. Такова е положението и при много други колеги”.
Надявам се, че от този разказ стана ясно, защо производителите отказват да се застраховат. Но продължава да не е ясно защо управление след управление на земеделието, не решават този казус с промени в договорите и други способи. Ако пък са толкова некадърни, че не могат да решат дертовете на хората, то нека се обърнат към агроексперти и консултанти като Красимир Кумчев например, който има идеи по въпроса, вместо високомерно да му тръшват врата.
Тези хора, които сами избираме и пращаме във властта нима не виждат и не разбират, че земеделските производители и животновъдите у нас все повече оредяват!
Не искам да си мисля, че властниците у нас организирано и целенасочено водят селското ни стопанство към унищожение.
Иде продоволствена криза, за която предупреждават световните умове. А това с думи прости означава – иде страшен глад. Нима няма да е позорно България, която е изхранвала съюзниците си по време на ВСВ, днес да бъде доведена до глад!?
Последвайте канала на
Свързани новини
Министър Пулев: Служебният кабинет е кабинет на действието! Работим в синхрон за подкрепа на земеделците
21 октомври 202217:17
Засегнати от кризата земеделски производители, малки и средни предприятия ще получат подпомагане след изменение на ПРСР
21 юли 202216:00
Заместник-министър Бурджев: Извървяхме дълъг път и сега имаме завършена Оперативна програма за морско дело, рибарство и аквакултури за периода 2021 – 2027 г.
27 юни 202219:49
ЦСКА - София се раздели със защитник
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се е устремил към победата
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
ЦСКА - София тренира без Фаетон и двама от норвежците преди дербито с Лудогорец
Водещи новини
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
САЩ признаха, че са били наясно, че Русия изстрелва балистична ракета със среден обсег
21 ноември 202422:35
ООН: Използването от Русия на балистична ракета срещу Украйна е обезпокоително
21 ноември 202421:06
САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
21 ноември 202419:05