Проф. Иво Петров: След първоначален остър пик, вирусът става по-малко агресивен

  • 12 април 2020 16:39

  • 8068
  • 4
Проф. Иво Петров: След първоначален остър пик, вирусът става по-малко агресивен
© Кадър: Канал 3

Срещу маските нищо лошо не може да се каже. Мисля, че спорът отдавна е остарял. Има нареждане на Министерство на здравеопазването, което трябва да бъде спазвано. Те предпазват здравите от болните. Това заяви кардиологът и общински съветник в Столичния общински съвет проф. д-р Иво Петров.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33012

„Сега е моментът да проявим отговорност и солидарност. Този солидарност и това спазване на правилата категорично доказва, че България може да го прави. Една от европейските страни сме, която стои добре на картата на пандемията. Ние нямаме масово заболели и много позицитивни. Този факт показва, че мерките са дали своя резултат“, каза той в предаването „Беновска пита“ по Канал 3.

Носят ли софиянци маски?

„Ако не спазваме правилата, ние може да  унищожим хиляди и милиони“, добави професорът.

И обясни, че през всичкото си съществуването човечеството е преминавало през някакви борби с пандемии. Даде за пример чумата, ебола и др. По отношение на COVID-19 той каза, че специалистите се учат в ход, обучаването е непрекъснато. Според нови данни има връзка със заболяването и нарушаването на червените кръвни клетки, тоест хемоглобина. Някои специалисти като тези в Барселона смятат, че заболяването не е толкова върху белите дробове, а върху червените клетки, обясни проф. Петров.

Наш епидемиолог в Швеция разкрива кога ще има лек срещу COVID-19

 „За да може да съществува вирусът, той трябва да намали смъртните случаи. След първоначален остър пик, вирусът страва по-малко агресивен, а от друга страна нашият организъм се адаптира“, коментира още той и добави, че ще се стигне до колективен имунитет.

На въпрос за медикаментите, които се използват за лечението на COVID-19, проф. Иво Петров заяви, че няма установен медикамен. В различния етап на заболяването се прилага различно лечение.

„Смятам, че потенциални лекарства ще се доказват много. Нито едно не е доказало себе си, че има 100% ефект. На всички нива от заразяване, през усложнения, има различни видове терапия. Дори в Испания прилагат озонотерапия както за обдишване, така и за венозно лечение. 80% са намалили смъртността при пациенти с интубация“, посочи д-р Петров.

И разкри, че у нас се използват медикаменти Хлороквин, което е химическият аналог на хинина. Прилага се и противогрипното лекарство Фавипиравир.

Според него е важно да сме солидарни, да бъдем отговорни. По думите на кардиолога коронавирусът няма да ни убие, но ще ни направи по-силни и по-сплотени като общество.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
8068 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Българин

2020.04.12 | 17:01

1
Иво, като си кардио специалист какво се буташ във вирусологията.. това е като ватманка да кара трактор или Танк.? Всяка жаба да си знае гьола!

2020.04.13 | 10:36

4
Не само Мутафчийски, ами и здравният министър, шефовете на болници, които вчера на цветница ни обясняват за чували, трупове, хладилни камери, морги!

2020.04.12 | 18:02

3
и като какъв е тогава Мутафчийски , че са го поставили като мушкато да оглавява така наречения Щаб.

2020.04.12 | 17:26

2
Цървул!

Добави коментар

Водещи новини