Дистанционно електронно гласуване ще има най-рано през 2024 г.

  • 27 септември 2022 17:39

  • 995
  • 1
Дистанционно електронно гласуване ще има най-рано през 2024 г.
© Nova News
Слушай новината Слушай новината

Готови сме да обявим поръчка за стартиране на пилотен проект за дистанционното електронно гласуване, който ще се реализира близо 12 месеца. След това ще се видят плюсовете и минусите, за да може ЦИК и парламентът да решат кога и кои избори ще бъдат по този начин. Илюзорно е да представим, че това ще е през 2023 г. По-скоро в началото на 2024 г. Това каза в предаването „Денят на живо“ служебният министър на електронното управление Георги Тодоров.

Днес започна и Европейският месец на киберсигурността. Тодоров обясни, че това е инициатива на ЕС, за да информират все повече гражданите и организациите, за да могат да защитават правилно данните си в интернет пространството. „Една от важните задачи пред нас е да осигурим провеждането на изборите по честен и прозрачен начин. Министър Демерджиев бе определен като национален координатор по целия изборен процес. Едно от първите решения бе да създаде Съвет по киберсигурнист, в който членуват ДАР, ДАНС, Министерство на електронното управление с цел превенция. Целта е да ограничаваме всевъзможни атаки върху сайтове и да се борим с потенциални разпространения и внушения на определени настроения в интернет пространството. Не виждам опасност машините да бъдат хакнати. Понякога слагаме чадъри, за да не могат да пробият сайтове чужди структури. Взимаме на държавно ниво достатъчно мерки, за да не допускаме такива атаки“, убеден е министърът.

ЦИК показа частите на машините за гласуване

По думите му, по-апетитните за хакерска атака са министерства са финансовото и външното.

Той гарантира, че засега няма чувствителен пробив или опасност от такъв. „Съобразно Изборния кодекс, правим всички възможни действия така, че да осигурим честни и прозрачни избори без тази прозрачност да компрометира сигурността на изборите. Ако има хакери гении от едната страна, има такива и от другата. Във всичките си действия през последните 2 месеца показваме на обществото, партиите и неправителствените организации, че няма от какво да се страхуват или плашат по отношение на машинния вот. За първи път на лотариен принцип избрахме машините, които да бъдат удостоверявани. Машините бяха произволно избрани. Работните екипи са приключили работата си, остават докладите. Организатор на изборите е ЦИК. Ние спомагаме тях, съобразно правилата и ограниченията и правомощията, които ни дава Изборният кодекс. Кооперирахме действията си с ЦИК добре в тези два месеца“, коментира още Георги Тодоров и припомни, че в изборния ден застъпници и наблюдатели се допускат да присъстват, съобразно правилата на ЦИК.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
995 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
ГЛАДНА КОКОШКА, ПРОСО СЪНУВА !

2022.09.27 | 17:49

1
ТОВА НЯМА ДА СЕ СЛУЧИ. Хартиената бюлетина е ритуал, човек върви към секцията с урната и се настройва като гласоподавател психически, иживява радостна емоция , че ще гласува, че от него зависи нещо. А електроното гласуване, е нещо като гласуването за преброяването на населението. ТО БЕШЕ ПЪЛЕН ПРОВАЛ!

Добави коментар

Водещи новини