Позиция на наблюдателите на изборите: Прибързва се с машинното гласуване

  • 02 февруари 2017 08:34

  • 3707
  • 5
Позиция на наблюдателите на изборите: Прибързва се с машинното гласуване
© Булфото (Архив)

С масовото машинно гласуване се прибързва. Това смятат от Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).

Оттам уточняват, че бъдещето на машинното гласуване в България трябва да се реши след обстойни анализи и публичен дебат. "Рязко увеличаване броя на използваните машини без достатъчно време за подготовка може да стане препъни камък в организацията на изборния процес", гласи становището на ОС към ЦИК.

Наблюдателите на изборите изтъкват, че машинното гласуване (МГ) по начина, по който бе експериментирано и прилагано досега в България, предлага предимства в две основни посоки. От една страна се ускоряват и улесняват процесите на отбелязване на вота и отчитане на резултатите. От друга - се ограничава субективният фактор в процеса на броене и сумиране на резултатите – най-трудната част от работата на секционните избирателни комисии.

"Може да се заключи, че методът проработи, но популярността на това гласуване расте бавно. Има противоречие между значителната инвестиция, направена дотук в процеса, и недостатъчната работа с гражданите и със секционните комисии за популяризиране на МГ. Без промяна в ИК, който стартира подготовката 55 дни преди изборите, докато са нужни месеци за толкова голяма обществена поръчка с качествени оферти, тестиране на оборудването и софтуера и за обучение на над 12 хиляди СИК, проблемът ще се прояви и при следващи избори", смятат още от ОС към ЦИК.

Те изразяват притеснението си, че цената за доставката и наемането на машините ще е висока и заради краткия срок, в който устройствата ще трябва да бъдат доставени. От Обществения съвет изготвиха и следните препоръки:

● Да се направи опит за изграждане на поне средносрочна визия за бъдещето на машинното гласуване и другите нови технологии – с максимално възможния консенсус между участниците в изборния процес.
● Като първа стъпка ЦИК и Министерският съвет да включат обществеността в дебата за масово разширяване на обхвата на МГ, като я запознаят с анализите на досегашния опит, с евентуални анализи на съотношението ефективност/разходи, включително аспекти като цена и собственост на хардуер и софтуер и тяхното тестване, сертифициране, поддръжка и съхраняване, защита на данните и т.н.
● В интерес на доверието и контрола върху процеса, ЦИК да разшири собствения си капацитет да наблюдава и контролира подготовката на машинното гласуване.
● Спецификата на МГ е свързана с повече прозрачност и възможности за проверка. И другите участници в изборите с право да извършват одит и проверка на системите за машинно гласуване ще трябва да изграждат съответния капацитет.
● При наличие на поне средносрочна и с разумен консенсус визия за машинното гласуване, обществените поръчки да са за по-дълъг период от време, например 10 години – за наем или закупуване, заради икономическата ефективност и предвидимост на процеса.
● При евентуално решение за цялостно преминаване към МГ, да се предвиди период от поне 6 месеца за информационна кампания и изграждане на психологическа нагласа за гласуване с машини.
● Ако се приеме, че един от основните търсени ефекти на „автоматизацията” е ограничаване на грешките при броенето на гласовете и отчитането на резултатите, като алтернатива на МГ внимателно да се проучат различните комерсиално предлагани системи, при които избирателят пуска ръчно попълнена хартиена бюлетина в слота на скенер, който служи и като „урна”, или след края на гласуването се сканират бюлетините, извадени от традиционната кутия.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
3707 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2017.02.04 | 16:31

5
Неграмотната баба Айше, незнаеща дума на български, да си седи у дома и да не управлява живота на младите, грамотни, целеустремени Георги и Ана!!!

2017.02.04 | 16:31

4
Да бе избързва се в ерата на смартфоните още се разкарваме както Дядо Коледа с чували пълни с бюлетини. Ако имаше и електронно правителство можеше да и да тръгне държавата.

2017.02.04 | 16:31

3
В отговор на 1. Можеш ли да ми обясниш умнико как баба Айше 85 годишна от село Караорман която не знае и дума български ще гласува на тая машина ??????? Пък това което пишеше за смартфони компютри и т.н. са проклятието на 21 век .

2017.02.03 | 15:24

2
Колко ще струва на нас данъкоплатците това тъпо безумие от което няма да има може би никакъв ефект ??????????

2017.02.03 | 15:23

1
Какво е това машинно гласуване? Това е монитор с процесор. Известно е, че т. нар. ротативки в казината се настройват да дадът определен резултат независимо какви копчета натискаш...

Добави коментар

Водещи новини