Теодор Петков: Възстановяваме Княжевския лифт

  • 19 октомври 2015 13:36

  • 3330
  • 0
Теодор Петков: Възстановяваме Княжевския лифт
©

В това си състояние Витоша не създава възможности за доход за жителите на района, заяви кандидатът за кмет на столичния район "Витоша" и за общински съветник от Реформаторския Блок Теодор Петков.

Ето какво още каза той:

Какви са конкретните планове за бъдещето на парка?

Това, което със сигурност мога да кажа, е, че администрацията на района категорично ще работи за съхраняване на всички природни дадености в парка, а същевременно ще положим необходимите усилия за модернизацията на туристическата и спортна инфраструктура. Смятам, че не е редно общинската администрация, особено тази на район Витоша, да бъде страничен наблюдател. Ще подкрепим идеи и намерения за развитието на парка, разбира се ще положим усилия за възстановяване на едно, обичано и използвано съоръжение-Княжевския Лифт. Обсъжда се варианта той да не свършва на Копитото, а да бъде удължен до Златните Мостове. Там вече има обособени центрове за обучение на начинаещи скиори, сноубордисти и деца. В плановете, които са обсъждани с мен, е и възможността за най-стария лифт на Витоша, Драгалевския, да бъде изцяло подменен или модернизиран. Има планове Симеоновския лифт да бъде удължен до Околовръстно шосе и там да бъде началната му станция, между Ринг Мол и Икеа, като се направи топла подземна връзка с последната спирка на метрото. По този начин ще се осъществи желанието на огромна част от софиянци да се свърже метрото на столицата с планината.

В последно време се появиха предложения управлението на ПП Витоша да премине към СО?

Смятам, че Природен парк „Витоша” административно трябва да мине на подчинение към Столична община. Това е изключително добро предложение, защото финансовите възможности на общината позволяват отделяне на средстата за управлението на парка. По този начин една организация като СО с огромния си финансов, кадрови и информационен капитал ще може да допринесе много за развитието на планината. Администрацията на района за в бъдеще активно ще участва при разработване на възможностите за развите на ПП „Витоша“. Като кандидат за кмет на района участвах в общественото обсъждане на новия план за управление на планината. На това обсъждане видях много жители на района и представители на хотелиерския и ресторантьорския бранш. Всички те са позитивно настроени пред възможността Витоша да се превърне в целогодишна активна туристичека дестинация. Това ще даде възможност и на хората и на бизнеса на живеещи във витошката яка за отваряне на работни места и увеличаване на доходите.

Достатъчно ли се използва Витоша за спорт?

За съжаление не. В миналото съм бил свидетел на ски състезания - градски и районни провеждани на Витоша, в които учатваха голям брой хора, съперничество имаше между отборите от кварталите Бояна, Симеоново, Драгалевци, Павлово,Владая и т.н. За жалост това е спомен от миналото. В допълнение на това смятам, че е много важно да бъдат възстановени ски клубовете към кварталите от под витошката яка. Те и сега съществуват в някои от кварталите, но може да бъде направено много повече от районната администрация. Всички сме наясно, че когато децата бъдат подготвяни от малки шанса да бъдат произведени състезатели на по-високо ниво е по-голям.

Как ще стимулирате хотелиерския и ресторантьорския бизнес и услугите в района?


На общественото обсъждане, проведено в Националния Исторически Музей, стана ясно, че на Витоша няма да се увеличава наличната леглова база и няма да има строителство на нови хотели, хижи и други места за настаняване. Това означава, че след направените подобрения по туристическата инфраструктура основния туристопоток ще се насочи към малките семейни хотели и заведения в нашия район. В подкрепа на това статистиката показва, че ПП Витоша привлича малко над 5 милиона посещения годишно. За жалост сега достъпът е силно затруднен от факта, че съоръженията са стари и съществуващите пътища и градски транспорт не могат да поемат потока от желаещи да посетят планината. Същевременно е пределно ясно, че трябва да се ограничи потока от лични автомобили, които са и основните замърсители на парка.

Какво смятате за целогодишното ползване на планината?


Както може би много от Вас са запознати, на Витоша се провеждат много състезания по планинско колоездене и бягане. Задължително е да се направят трасета за маунтин байк, защото има изключителен интерес от младите колоездачи. До този момент районната администрация е била само наблюдател на тези събития, а те събират огромен брой млади хора от цялата страна. За в бъдеще смятам, че кметът на района трябва да подпомага организацията на подобни мероприятия с каквото може. Разбира се без да пречи по никакъв начин, нито пък да изземва от функциите на организаторите. Също така - реновиране на съществуващата планинска инфраструктура (пътеки, пейки, мостове, беседки и т.н.), защото в момента част от тези съоръжения са в окаяно състояние и представляват опасност за хората, които ги използват. В допълнение на това подобни подобрения ще окажат и силно влияние върху целогодишното използване на планината.

Освен модернизацията предвиждали се изграждането на нови спортни обекти на територията на район Витоша?


Разбира се, в това отношение много добри примери са „Царско Село“, реновираната спортна база в кв. Драгалевци както и футболните игрища в кв. Симеоново. Друга подходяща база, която може да бъде реновирана като тази в кв. Драгалевци е стадион „Кривуля“ в квартал Гърдова Глава. Това може да стане чрез публично-частно партньорство, в което частен инвеститор да инвестира в база, която да бъде използвана от ученици, младежи и хора живеещи в района.

Последвайте канала на

Novini.bg
3330 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини