Шефът на НЗОК даде важна информация за ел. направленията за PCR тест и обяви: COVID-19 се превърна в стигма, трябва да се успокоим

Кадър - БТВ
share

Днес изпратихме решенията на Надзорния съвет на НЗОК, които трябва да влязат в проекта на договор за изменение на Националния рамков договор 2020-2022 г. Най-основното в тези наши решения е личните лекари да могат да издават направление за PCR тест при наличие на поне два симптома, като няма да има никакви лимити. Друго важно решение е, че увеличихме цените на двете клиничните пътеки, които са свързани с лечението на белодробните заболявания. 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ управителят на НЗОК проф. Петко Салчев.

Д-р Брънзалов очаква до края на седмицата да има решение за ел. направленията за тестове за COVID-19

"В проекта на договор за изменение на Националния рамков договор 2020-2022 г. се предлага личният лекар да може да издаде направлението на пациента, независимо от начина, по който болният се е свързал с лекаря си - в кабинета или по телефона. Общо симптомите са 11, като трябва да има минимум два, за да се издава електронно направление. Няма да има лимити за личните лекари да издават електронни направления. При консултация, направена от разстояние, личният лекар ще издава амбулаторен лист със специфичен код, на който няма да се изисква подпис на пациента. Електронно направление ще може да бъде изпращано от личния лекар до Националната здравна информационна система, а от системата ще бъде генериран уникален код на направлението, се допълва още в проекта за изменение. След като личният лекар предостави уникалния код на пациента, болният ще трябва да го представи в лаборатория, сключила договор с НЗОК и извършваща PCR тест. НЗОК изплаща 60 лева за PCR тест, а лабораториите имат право да определят своите цени. За мен тази цена, която и касата плаща е висока. Цената, която изплаща касата на лабораториите е договорена цена, а не реална. Това е договорено между касата и Български лекарски съюз. Доставната цена е между 17 и 25 лева на един тест. Защо още не може да се издават електронни направления, питайте "Информационно обслужване", ние нашата работа сме си я свършили", разкри той.

  Проф. Константинов се засегна от критиките на лекарите: Аз казвам ли им как да си вършат работата?

"Според мен общопрактикуващите лекари могат да решата проблемите на своите пациенти и без PCR тест. Клиничната картина не зависи от теста. Общиопрактикуващите лекари трябва да лекуват вирусната инфекция, независимо каква е тя. И без PCR тест може да се пусне болничен лист. Стигматизацията на короноварисуа достигна такива равнища, че работещите в болниците да не могат да се приберат вкъщи. Крайно време е обществото да се успокои. Това заболяване трябва да се лекува, както се лекуа остра вирусна инфекция", категоричен бе проф. Салчев. 

Кога може да има електронно направление за PCR?

Абсолютно невярно е твърдението, че болниците не приемат без направен PCR тест. Задължително трябва да ви направят консултация и да решат дали да ви направят PCR тест при влизане в болница. Ако преценят, НЗОК е сключила анекс с всички болници, че е увеличила цената на клиничната пътека с 10 % независимо коя е тя плюс 20 лева към всяка клинична пътека, за да може да се направи съответното изследване. Тъй че ролята на НЗОК е да закупува здравни услуги при определено качество и количество.  Клиничната пътека е за минимум престой 5 дни и максимум престой 14 – 15 дни. Ако трябва да се увеличи престоя има начин как да се договорим с лечебното заведение. 1200 лева е определената цена на клиничната пътека. Ако човекът е в много тежко състояние и попадне в интензивно звено, там се плаща на ден. Клиничната процедура е 780 лева на ден. Тъй че не може да се говори за единна цена, а се говори за състоянието на пациента. От началото на кризата до момента НЗОК е доплатила на всичките лечебни заведения над 210 милиона лева. Независимо дали са работили или не. Мисля, че достатъчно е поддръжката на НЗОК за здравната система. Тези пари сме ги доплатили на базата на това, че някои от лечебните заведения бяха спрени да извършват планови операции и да могат да поддържат своята готовност и да изплащат на персонала заплатите“, каза още шефът на здравната каса.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини