Само преди дни Министерство на здравеопазването обяви началото на кампания, която да привлече повече българи от ромската общност да се ваксинират заради критично ниските нива на ваксинация сред тях - под 10%. Намерението е да бъдат привлечени повече желаещи да се имунизират чрез популярни личности. В кварталите вече има и медиатори. Въпреки това интересът все още е нисък. Така е и в столичния квартал "Факултета".
В столичните квартали все още не са осигурени постоянни пунктове за ваксинация. Желаещите да се ваксинират могат да го направят в най-близката поликлиника.
Не бих се ваксинирала. За това няма да ми повлияе нито медиатор, нито полулярна личност, няма да си ваксинирам и децата, ние не сме чак толкова неинформирани, за колкото ни мислят, това е излишно", коментира за БНР жителка от "Факултета".
През идните дни в квартала ще бъдат открити и пунктове за ваксинация. Хората споделят, че има много информация в социалните медии за странични реакции от ваксините и това ги притеснява да се имунизират. Освен допълнителните изнесени пунктове, ваксини и безплатна консултация се предлагат и в поликлиниките.
,,В столичното 12-то ДКЦ в "Люлин" се предлагат освен ваксините и безплатни антигенни тестове'', заяви управителят д-р Васил Василев.
Кабинетът за ваксинация на поликлиниката работи от понеделник до петък и приема всеки желаещ да се ваксинира. Медиаторите и популярните лица биха могли да повлияят положително, смята още д-р Василев.
Катя Симеонова е медиатор от три години. Една от причините да избере тази професия, е да насочи уменията си в убеждаването за ваксинация при децата. Сега освен за детска ваксинация, те убеждава и за имунизация срещу COVID-19.
,,Но от тази общност много малко са ваксинирани децата и с другите задължителни ваксини, а сега също нямаме голям успех с ваксините срещу COVID-19'', посочи Симеонова.
Тази събота и неделя Столична община ще отвори допълнителен временен пункт за ваксинация в квартал "Христо Ботев".
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?