Експерти: Информацията в интернет за пробиотиците често е подвеждаща

Pixabay
share

Повечето сайтове, които предлагат информация за пробиотици, са недостоверен източник и често заблуждават с данни за недоказани ползи за здравето, съобщи Ройтерс.

Изследователи проучили първите 150 уебсайта, появили се в търсачката на "Гугъл" и установили, че в преобладаващата си част те са на компании, които рекламират продукти или пък са медии, които предлагат непълна информация и често не обръщат внимание на страничните ефекти на пробиотиците, се посочва в публикация на сп. "Граници в медицината", цитирано от БТА.

Учени обявиха пробиотиците за безполезни

"Това изследване показва, че множество онлайн твърдения за ползите за здравето от пробиотиците не са подкрепени от научни доказателства - казва съавторът му Мишел Голдман, преподавател по имунология в Свободния университет в Брюксел, Белгия, и главен редактор на "Граници в медицината". - Това не означава, че пробиотиците не са полезни за здравето".

Анализът показва, че само в 35 на сто от сайтовете е цитирана научна литература, в 40 на сто има забележка за очакваните положителни въздействия на продукта върху здравето, а 25 на сто споменават за странични ефекти.

Водещи новини

Още новини