-
09 декември 2015 17:04
- 5375
- 0
Пробиотиците или ,,добрите бактерии'', са бактерии които подобряват жизнеността и трябва да съставляват 98% от чревната флора на здравите хора. Те са необходими за постигане на оптимално здраве на храносмилателния тракт, за нормално функциониране на черния дроб и кръвта и за повишаване на естествените защитни сили на организма. Т.е. те са особено важни за правилното функциониране на стомашно-чревния тракт и имунната ни система.
Пробиотиците стимулират всички имунни клетки – от Т-килърите до макрофагите. Пробиотиците стимулират също така и цитокините и фагоцитозните клетки, за да координират имунния отговор според нуждите в различните ситуации. Пробиотиците се борят с настинките и запека и участват в производството на голяма част от витамините в нашето тяло. Също така те подобряват вагиналното здраве и могат да съдействат за отстраняването на неприятната миризма в интимната област, както и за нормализирането на pH до 4,5.
Трябва да избягваме фактори, които могат да нарушат бактериалната ни екосистема. За повечето хора това е невъзможно. Антибиотици, кортикостероиди, противозачатъчни, алкохол, кофеин, хлорирана или флуорирана вода, консервирани храни, наситени с въглехидрати и мазнини менюта, както и напрегнат живот могат да увредят полезната храносмилателна флора.
Добавянето на пробиотици е един естествен начин за запазване на добро здраве. То може да допринесе за преодоляване на разстройващия ефект, който създават в храносмилателната ни система диетите, заобикалящата ни среда и психическият стрес.
Да вземем например антибиотиците - по правило те нарушават състоянието на нормалната чревна флора, защото покрай вредните бактерии убиват и част от полезните. На мястото на полезните бактерии тогава се заселват вредни бактерии, паразити или гъбички и така се получава дисбактериоза. Тя е особено опасна при децата и при хора с по-отслабен организъм. Протича скрито и коварно и е следствие от порочния кръг – предписват се още антибиотици уж за унищожаване на поредните вредни патогени, те пък още повече нарушават екосистемата на червата и т.н. Ето защо е разумно след всеки прием на антибиотик да се приемат пробиотици за три-четири седмици, до пълно възстановяване и стабилизиране на състоянието на полезната чревна флора.
На пазара се предлага огромно количество пробиотици, затова съм подготвила списък с 5 -те най-добри пробиотика на пазара. Подбрани са на база формула, технология, иновативно решение и положителни отзиви от клиенти:
Автор: Магистър-фармацевт Мария Качамакова
Последвайте канала на
Свързани новини
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Ювентус най-после спря серията от равенства и се поздрави с юбилеен успех
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нова среща след протеста на шофьорите от градския транспорт в София
23 декември 202406:23
Зеленски: Украйна в НАТО е постижима цел
23 декември 202406:19
Панама отхвърли заплахите на Доналд Тръмп, че САЩ ще си върнат контрола върху Панамския канал
23 декември 202405:56
Полицията в Ню Йорк арестува мъж, заподозрян, че е подпалил спяща жена в метрото на Ню Йорк
23 декември 202405:59
Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Бремерхафен
23 декември 202406:03
Десни екстремисти са нападнали ляв политик и още двама душив Саксония
23 декември 202406:06
Във Франция е ден на национален траур за жертвите на циклона "Шидо" на Майот
23 декември 202406:28
Ден на висшата небесна мъдрост
23 декември 202405:49
Новата седмица започва с жълт код за обилни валежи
23 декември 202406:13