Донорството на органи в България остава тема, която често се обсъжда, но рядко се вземат реални действия за неговото популяризиране и развитие.
"Трябва да има повече гласност относно донорството и това как може човек да стане донор, да се говори с близките за това дали искаме да бъдем донор, ако нещо се случи с нас. Трябва да има повече донорски бази, които да бъдат подготвени, повече координатори, които да се занимават с донорството", каза урологът д-р Ина Стойчева за "Директно".
Координаторите играят ключова роля в процеса на донорство. Те са отговорни не само за подготвянето на потенциални донори, но и за установяване на мозъчна смърт, извършването на изследвания и най-деликатната задача – разговорът с близките на донора.
"В този момент близките на един донор страдат, това решение за тях в състояние на афект не е толкова лесно. Тук е мястото на самите координатори, които да намерят начин да говорят с тях", уточни д-р Стойчева пред Bulgaria ON AIR.
Една донорска ситуация може да спаси между един и седем човешки живота, както и да промени качеството на живот на много хора.
"Това е едно наистина благородно дело", заяви гостът.