В последните дни в страната ни се наблюдава тенденция на повишаване на заболеваемостта от COVID-19. Смъртните случаи са много, но растат и излекуваните. Скоро очакваме и първите дози от ваксината срещу коварния вирус, но голяма част от българите се страхуват да се ваксинират. На този фон се питаме дали COVID-19 показа проблемите в здравеопазването ни и ще изчезне ли скоро вируса. За отговорите на всичко това от Novini.bg. се обърнахме към председателя на пациентската организация "Заедно с теб" Пенка Георгиева.
Справя ли се здравната ни система в условията на COVID-19? Цари ли хаос или има организираност, която не виждаме?
Според нашите пациенти и от наблюденията ми из социалните мрежи като цяло цари хаос. Пациентите не са сигурни, че ще получат преглед и лечение, нито място за лечение в болница, ако се налага. За постъпване се търсят връзки, за съжаление и това създава допълнително напрежение. Електронните направления за PCR тестове щяха да за готови от 1 ноември, но закъсняха. Това са неща, които трябваше да се организират още лятото, за съжаление държавата липсва, няма отговорност и визия за бъдещето. Работи се на малки части, според общественото напрежение, а стъпките срещу пандемията трябва да изпреварват действията, за се осигури лечение за пациентите и спокойствие и сигурност за медиците. Това, което прави впечатление и за което ние сигнализирахме още преди два месеца е липсата на единни протоколи и алгоритми за работа на лекарите. Липсват адекватни и навременни анализи. Националният център за обществено здраве и анализи към МЗ бездейства, няма адекватна дейност, министърът не предприема никакви стъпки за използване на потенциала на над 200 човека в този център. Липсва организация за постъпване в болница за лечение както на COVID пациенти, така и на други, с други заболявания.
Пандемията помогна ли да се видят по-ясно пробойните в здравеопазването ни?
Да, това, което беше ясно на малко хора, ангажирани в здравеопазването лъсна сега за цялото общество. Липса на ангажираност и бездействие за адекватни здравни политики от страна на председателя на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, д-р Даниела Дариткова. Това, което сега се видя, е липсата на достатъчно медицински персонал, тъй като липсват здравни политики за специализация и реализация последните години.
Може ли обществото да разчита на здравната система у нас? (По повод случаите на починали пациенти пред лечебни заведения)
Всеки един починал пациент да тежи на съвестта на управляващите, но се съмнявам вече, че я имат.
Ваксината срещу COVID-19 ще спре ли разпространението на вируса?
На този въпрос не мога да отговоря, защото не съм медицинско лице. Но ми правят впечатление коментарите на редови лекари в социалните мрежи относно ваксината. Въпросите, които масово задават са: как и по кои медицински правила се прави ваксинация по време на епидемия? Това според лекарите противоречи на всякакви добри медицински практики, особено като се знае, колко граждани карат заболяването безсимптомно. Дори питат иронично: "Ние друга медицина ли сме учили"?
Какви поуки ни дава пандемията от COVID-19?
И накрая бих искала да се обърна към лекарите и другия медицински персонал, към редовите медици. Знайте, че благодарните пациенти са много, всеки ден десетки ви благодарят за всеотдайността и грижата. Поуките, които си извадихме, ние, пациентите, е че човешкото у нашите медици не е загубено и ние сме им благодарни. Спазвайте мерките, вярвайте, заедно ще се справим!
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?