Въвеждането на чекирането с лична карта на пациентите, които се приемат за лечение в болниците досега е спестило около 2 млн. лв. на НЗОК. Това казва в интервю за в. „Политика” зам.- министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Той напомни, че това е една от мерки на МЗ срещу източването на здравната каса.
По думите му, министерството ще бъде безкомпромисно срещу доказаните случаи на злоупотреби с публични средства. Освен това и други лечебни заведения могат да последват съдбата на болница „Папуров”, чийто лиценз бе отнет, заради източване на пари. „При случая с болница "Папуров" делото е преминало през три инстанции и е доказано, че директорът й на практика е откраднал 200 хил. лв., регистрирайки несъществуващи пациенти, които никога не са били лекувани там и не знаят дори къде се намира. Тези пари са откраднати не само от всички нас, които си плащаме здравните вноски, но и от колегите в тази болница, които съвестно са си вършили работата”, заявява д-р Шарков.
Шарков добави, че МЗ има споразумение с прокуратурата и договорка с ДАНС да ги информира своевременно при сигнали за такива злоупотреби. Зам.-министърът отбелязва, че министерството е подало такива сигнали, но отказва да съобщи кои са лечебните заведения с мотива, че това може да попречи на разследването.
На въпрос докъде е стигнало разделянето на пакета на здравно осигуряване, д-р Шарков отговаря, че за момента в МЗ са заложили основните принципи. „Всяка една клинична пътека, която касае лица до 18 години, майки и бременни, да бъде в основния пакет. Лечението на сърдечносъдови заболявания като инфаркт, стенокардия, инвазивна кардиология, кардиохирургия остава в основния пакет. Всичко, което касае лечение на инсулти, исхемични заболявания, кръвоизливи в мозъка и други, също ще бъде включено в него. Всяко едно заболяване, при което лечението може да бъде планувано в определен порядък от време, ще бъде в допълнителния пакет. Това е до момента, продължаваме разговорите в работната група, надявам се да сме готови до края на месеца”, заявява той.