След 2012 година се въведе т. нар. ацелуларна ваксина против коклюш, която за разлика от предходната, е с частици от коклюша, а не жива ваксина. Новата ваксина защитава по-слабо, каза в интервю за бТВ служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
"Новата ваксина след 2012 година защитава по-малко, но нейното предимство е, че няма тези тежки странични ефекти, които са наблюдавани при предходната ваксина", добави тя.
"Кога ще бъде точно пикът на коклюша е трудно да се каже. До 24 април бяха регистрирани 525 случая на заразени. Имаме данни за епидемично разпространение, но нещата са под контрол в момента", добави тя.
"Обществото все още е много чувствително след COVID-19 на теми като пандемия, епидемия и затова ние много внимаваме какви послания ще дадем към това общество. За нас е важно хората да бъдат информирани за коклюша, за симптомите, за възможните усложнения. Но в никакъв случай не искаме и работим в посока да не се всява паника сред населението", посочи Галя Кондева.
"Коклюшът не е ново заболяване. Епидемиолозите години наред го наблюдават. Последният по-сериозен пик е през 2009 година. През 3 до 5 години се наблюдава тенденция на нарастване, но не в тези размери, в които се наблюдава в момента. От лятото 2023 година се наблюдава значително нарастване на броя на случаите в много от страните в Европа", каза още министърът.