Вирусът на Епщайн-Бар може да е свързан със случаи на дълъг Ковид-19, предаде Ройтерс, като цитира американско проучване.
Инфекцията може отново да активира общ вирус, който се крие при повечето хора и този ефект увеличава риска от някои дълготрайни симптоми, сочат предварителни данни от изследването на специалисти от Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Над 90 процента от възрастните са инфектирани с вируса на Епщайн-Бар. Повечето от тях обаче не проявяват симптоми, но някои от тях развиват мононуклеоза в юношеска или младежка възраст.
При 280 пациенти с Ковид-19, сред които 208 с продължаваща дълго инфекция, учените установяват, че четири месеца след поставянето на диагнозата, умора и проблеми с мисловните процеси са по-често срещани при участници с имунни клетки в кръвта, показващи симптоми на скорошно реактивиране на вируса на Епщайн-Бар.
Тези признаци на ново активиране обаче не са свързани с други наблюдения при дълъг Ковид-19 като стомашно-чревни, сърдечни и белодробни проблеми.
Самият вирус на Епщайн-Бар не е открит в кръвта на пациентите, което дава основание да се предположи, че реактивирането вероятно е преходно и се случва по време на острата фаза на Ковид-19, обяснява д-р Тимъти Хенрих от Калифорнийския университет.
Според него откритията не доказват, че ново активиране на вируса на Епщайн-Бар е причинило симптомите на пациентите. Но дори и да е така, „има вероятност много други причини за дълъг Ковид-19, сред които... проблеми с имунната система, да възникнат" от продължаващата инфекция, казва той.
Специалистът е на мнение, че са необходими спешни изследвания сред пациенти от периода на остра инфекция до месеци, дори години след това.
Данните от американското проучване са публикувани в електронната библиотека medrxiv, като предстои да бъдат проверени от независими експерти, допълва БТА.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?