Тестовете за антитела може да покажат фалшиво положителни резултати

gettyimages
share

От четвъртък и тестовете за антитела ще се ползват като зелен сертификат. Благовеста Пенчева, която е медицински директор на една от лабораториите за тестове у нас, намира като основен недостатък на тестовете за антитела факта, че може да има фалшиво положителни. Според нея в този случай човек няма да бъде защитен, въпреки че ще има сертификат.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

"Има хора, които боледуват по различен начин тежко или леко, за мен лично няма зависимост и 2-3 месеца след това почти нямат антитела, а имам познати, които са задържали антителата си повече от половин година във високи нива", казва тя пред БНТ.

Министър Кацаров обяви: Въвеждаме зелени сертификати и за преболедувалите COVID

На въпрос добра идея ли беше тази антителата да бъдат признавани и то само в България като част от зеления сертификат, д-р Браговеста Пенчева отговори:

"Това изследване според мен не е насочено толкова към здравето на пациентите, а е насочено към това да се спасят едни бизнеси, които наистина имат нужда от помощ. Това е един допълнителен компромис, който се прави на хората, които не искат да се ваксинират, което не е добре. Защото държавата - хората не искат да се ваксинирит, тя осигурява безплатни ПСР-тестове по линия на здравна каса - пак не искат да се ваксинират - осигурява им безплатни антигенни тестове. И сега сигурно ще има идея за безплатни тестове за антитела. Това е наистина малко срамно за мен. Просто хората трябва да се ваксинират. Трябва да го разберат това, защото няма друг начин да оцелеем", смята специалистът.

Колко време според вас трае високото ниво на антитела, Вашата практика какво сочи?

"Динамични са, месец за месец се получават съществени разлики като пак всичко е много индивидуално. Има хора, които боледуват по различен начин, тежко или леко, за мен лично няма зависимост и два или три месеца след това почти нямат антитела. А имам познати, които са задържали антителата си повече от половин година във високи нива. И всъщност това е една възможност за хора, които са с високи антитела и които ще могат да ползват такъв сертификат", каза д-р Браговеста Пенчева.

"Спрямо моите познати това са изключително малък брой хора, които проявиха разбиране в тежки моменти, да речем миналата година да не се наредят на опашка за ПСР или за антигенен тест, а да се лекуват по домовете си, спрямо препоръките на лекарите и тези хора сега останаха без сертификат. За тях това има смисъл, за да отидат в магазин и т.н. Но за общо ползване, според мен, е хубаво да се придържаме към европейските норми, особено в период на криза", посочи тя.

"Антителата са такъв имунологичен метод, при който винаги има някаква вероятност, която може да е малка - 4-5 процента и по-малко, която да даде фалшиво положителна реакция. Имали сме такива случаи, макар и единични на хиляди тестове. В този случай човек няма да има антитела, но тестът му за антитела може да даде положителна реакция и той да има сертификат без самият той да е защитен. За мен това е основният недостатък на тестовете за антитела. В здравното министерство обявиха, че сертификатът за антитела ще важи 3 месеца - но какво ще стане с хората, които са се изследвали последният месец? Ще трябва ли отново да го правят?", чуди се Пенчева.

"Аз примерно тази седмица и предната съм отклонявала всички запитвания на работодатели, които са искали да направят тестове за антитела, за да изчакат момента, в който ще има регулация затова. Но имаме много хиляди пациенти с тестове наскоро, които сега ще бъдат в неравностойно положение, защото ще трябва да си повторят теста", каза още тя.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини