Богатите държави трябва да даряват повече ваксини срещу COVID-19 и да последват примера на САЩ, като осигурят незабавно такива количества, които да покрият дефицита от 200 милиона дози, причинен от прекъсванията на снабдяването и забавянето на производството от Индия, каза днес високопоставен представител на Световната здравна организация (СЗО), цитиран от Ройтерс.
СЗО приканва богатите страни да даряват излишните си количества ваксини на по-бедните държави, вместо да ги поставят на по-малко уязвими групи от населението, като децата. Досега богатите държави са дарили 150 милиона дози ваксини чрез инициативата КОВАКС, отбелязва Ройтерс.
Брус Ейлуорд, високопоставен съветник в СЗО, обаче каза днес, че само малък дял от тези ваксини ще бъдат налични в краткосрочен план през юни, юли и август, когато биха могли да променят ситуацията, като забавят темпа на разпространение на заразата.
"Ще ни трябват два пъти повече (дози) и се налага да бързаме", каза съветникът, имайки предвид количеството на дарените ваксини, договорено досега от здравните министри на страните от Г-7 на срещата им в Оксфорд.
"Ще се провалим, ако не осигурим ваксини по-рано", каза Ейлуорд. Той похвали обявения вчера план на САЩ да споделят бързо 25 милиона дози и окуражи други богати страни да последват примера им.
Ейлуорд пресметна, че прекъсванията в износа на ваксини от Индия ще отворят дефицит от 200 милиона дози в световен мащаб. Той оцени дарените досега 150 милиона дози ваксини като едно прекрасно начало, но изтъкна някои проблеми, като това, че много малко от тези ваксини са предвидени за периода юни-юли, което означава, че все още има дупка, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.
За да се постигне ваксиниране на 30-40 процента от световното население тази година, трябва да се имунизират най-малко 250 милиона души до края на септември, за което са необходими стотици милиони дози, посочи Ейлуорд.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?