Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) дава възможност държавите на национално ниво да определят реда за ваксинация. У нас няма регистрирани случаи на тромбози след АстраЗенека, затова и ваксината няма да бъде спряна. Повишава се обаче вниманието на поставянето й при лица под 60-годишна възраст и предимно жени. Това обясни маг. фарм. Богдан Кирилов, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
„Всеки човек, който знае, че е имал тромбози преди, трябва да съобщи това на лекарите. Тези събития са наблюдавани след първа доза. Интервалът при тази ваксина е по-дълъг. Вече има над милион ваксинирани с втора доза, при които не се наблюдава такава нежелана реакция“, поясни той пред БТВ.
И посочи, че ако има добра поносимост на първа игла, не се очаква реакция при втора.
Същевременно не се препоръчва превенция преди самата ваксина.
Д-р Мария Попова, също от ИАЛ, подчерта, че най-важното становище към момента е, че АстраЗенека е много ефикасна.
„Ние имаме определено данни за хора, които са получили COVID-19 непосредствено след ваксина или между двете дози. И те са съобщени като нежелани лекарствени реакции. Но нямаме информация за нито един случай, който да е завършил фатално или с тежко заболяване след двете дози. Много важен е въпросът за втората доза, защото много на брой български граждани са на крачка от така желания имунитет“, коментира тя.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?