Реално погледнато нямаме локдаун. Има държави с много по-строги мерки. Точно затова е спорно и какви ще са резултатите. Въпросът е как ще спазваме правилата и по какъв начин държавата ще осъществява контрол върху това, защото за мен има някои спорни въпроси. Ще ви дам пример - за мен такава е възможността да се събират по 15 души на частни партита. Това не е никак малък брой хора и като имаме предвид какви са механизмите у нас, за мен това е вратичка. Особено с наближаващия 8-ми декември. Това коментира математикът и експерт по управление на кризите Петър Велков.
Той е убеден, че показваме безотговорност. Отправя критика и към неувереното овладяване на кризата от страна на държавата. По думите на Велков остават места, в които не се спазват мерките, а случаи на COVID-19 се прикриват. Така той даде пример с цеховете и предприятията.
"Също така ние може да не посещаваме ресторанти, но ако се събираме вкъщи отново на големи групи, ситуацията няма да се промени. Ако не ограничим контактите си драстично, мерките няма да дадат достатъчно добри резултати", анализира още Петър Велков.
"Ясно е, че затягане на мерките трябваше да има, защото здравната система няма да издържи. А и увеличаването на смъртността е умопомрачително висока - надвишената смъртност по данни на НСИ спрямо последните 5 години. Тя се дължи изцяло на 95% на COVID кризата. Имаме нерегистрирана смъртност от коронавирус, но това не означава, че се прикрива, а защото когато една епидемия се изпусне от контрол, хората нямат достъп до лечение. Има много населени места, където дори не могат да се тестват. Друга причина е и вторичната смъртност от COVID-19, като тук отново става дума за ненавременен достъп до лечение. Но при положение че болниците изнемогват, ще се окаже, че скоро няма да има изобщо кой да ни лекува", коментира математикът.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?