Създаването на спешни пунктове за пробонабиране за COVID-19 извън болниците ще обезопаси лечебните заведения. Това каза пред БНР доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
От сдружението и от Български лекарски съюз настояват за създаването на такива пунктове.
„Взетите в тези пунктове проби ще бъдат изпращани за изследване в лабораториите. Това, което е в плюс, е, че хората, които може да са инфектирани, няма да влизат в лечебно заведение или в лабораторията. Не е необходимо този, който взима пробата, да е специалист. Там могат да работят подготвени лица, лесно става обучението“, обясни още д-р Киров.
Той изтъкна, че когато дойде есента сезонният грип и заболяванията, които протичат като близнаци с коронавирусната инфекция по отношение на оплакванията, тогава не само PCR за COVID-19, а и повече тестове ще трябва да се правят, за да знаем за какво става дума.
"И двете инфекции могат да съществуват в един и същи човек“, подчерта специалистът.
„В София трябва да има поне по един във всеки район. Това е въпрос на логистика, така че хората, които подлежат на изследване, бързо и лесно да достъпят до тези пунктове. А не да ходят напред-назад и ако са болни, знаете какво може да се случи“, обясни още д-р Киров.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?