Считано от 00.00 ч на 17.04 София е затворена до второ нареждане. Забранява се влизането и излизането на автомобили.
Това стана ясно на извънреден брифинг в Министерския съвет. Участие в него взеха министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, министърът на вътрешните работи Младен Маринов и председателят на Оперативния щаб проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
,,Още от вчера се наблюдава много тревожно нещо. Масово напускане на София, която е основното огнище с най-много болни заразени от COVID-19. Всичките тези хора, които напускат София, са разпръснати из цялата страна. Това води до още по-тежка епидемиологична ситуация с неясни последици. По-скоро последиците най-вероятно ще станат ясни в близката една седмица. Този процес продължава както вчера, така и днес. Най-вероятно и утре, и вдругиден. Затова щабът с изключително безпокойство наблюдаваше тези процеси. Ако до момента на пускане на прессъобщенията случаите не бяха кой знае колко, те пак са 40 до този момент. Тези два дни не са инцидент, а тенденция, което е абсолютен контраст с безгрижието на нашите съграждани. В резултат на което предложихме затварянето на София и премиерът прие нашите доводи'', заяви ген. Мутафчийски
,,Всички мерки са в полезрението на щаба – абсолютно всички мерки. По отношение на жп транспорта влаковете ще избягват междинните гари, а над 36 вагона се отменят за празниците, така че там тепърва предстоят някои промени в трафика'', допълни още той.
,,При прибирането си тези, които са напуснали столицата, ще се сдобият с някои процесуални действия. Ако са били на работа, ще трябва да се върнат в София'', посочи началникът на оперативния щаб и допълни още, че не се забранява движението вътре в столицата.
На въпрос дали служителите на МВР заслужават компенсация ген. Мутафчияйски отчете, че те заслужават материално и морално компенсиране.
,,Такъв огромен товар изнасят на плещите си и в КПП-ата, и в кварталите, и при проверка на карантинираните. Всъщност полицията извършва основната работа в момента по време на епидемия'', отбеляза той.
,,Хората под карантина обикновено са пътували в чужбина и са се върнали от чужбина. Те се проверяват поне 3-4 пъти в периода на карантината както от полицията, така и от личния си лекар'', напомни ген. Мутафчийски.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?