Електронните цигари във всичките им варианти крият риск за здравето на човека заради комплекса от вредни субстанции, които съдържат и най-вече заради това, че не е ясно какво количество разтворима никотинова течност съдържат.
Това каза проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към Здравната каса и консултант по белодробни болести в Университетската болница "Света Анна", цитиран от БНР.
"Няма безопасни електронни цигари. Ние никога не знаем в една електронна цигара какво количество токсични вещества има, какво количество никотин има, който може да бъде в много голямо количество – близо 20, 30, 40 цигари в един контейнер количество никотин. Това всичко попада в ръцете на тийнейджъри, на подрастващи, защото световните тенденции показват, че електронните цигари попадат преди всичко в ръцете на подрастващите. Това са млади хора, които подведени от внушенията на маркетинговите стратегии, на рекламите, си взимат тези устройства, мислейки, че консумират нещо безвредно, и това е фатално", информира той.
В средата на август в САЩ се заговори за криза с електронните цигари заради стотици случаи на пациенти със затруднено дишане и симптоми на белодробни заболявания и те признавали, че използват т.нар. "изпарители", електронни цигари, при които се нагрява капсула с никотинова течност.
Агенцията по храните и лекарствата в САЩ вече съветва да не се купуват електронни цигари с неясен произход.