След първоначалните критики към усилията на NVIDIA да адаптира продуктите си към постоянно променящите се санкции на САЩ срещу Китай, първият министър на търговията на страната промени малко реториката си. Тя даде да се разбере, че американските власти нямат нищо против ускорителите на NVIDIA да се доставят в Китай, стига да не са най-високопроизводителните решения за търговския пазар.
Новите обяснения на министъра на търговията на САЩ Джина Реймондо прозвучаха от страниците на сайта на Ройтерс преди ден.
Според американската служителка, NVIDIA "може, ще и трябва да продава на Китай чипове за ускоряване на изкуствения интелект, тъй като по-голямата част от тях ще бъдат за търговска употреба". Правителството на САЩ просто иска да ограничи доставките на най-сложните и високопроизводителни чипове за изкуствен интелект за Китай, които биха могли да позволят на китайската страна да тренира своите усъвършенствани езикови модели.
Припомняме, че основната загриженост на американските власти е възможността китайската страна да използва ускорители с американски произход за подобряване на своите отбранителни системи.
Миналата седмица, както обясни министърът на търговията на САЩ, тя е разговаряла с главния изпълнителен директор на NVIDIA Дженсън Хуанг, който много ясно е заявил, че компанията не иска да нарушава закона и е готова да работи по предложените правила.
В същото време Раймондо подчерта, че взаимодействието между NVIDIA и Министерството на търговията на САЩ продължава и трябва да доведе до "правилните" продукти и действия. "Очевидно е, че те искат да продадат възможно най-много чипове", обясни служителят позицията на NVIDIA по въпроса.
В същото време Джина Раймондо се оплака в интервюто си за Ройтерс от нерешителността на китайските власти при закупуването на самолети Boeing 737 MAX за нуждите на националните авиокомпании. Паузата продължава вече четири години и американските власти са готови да съдействат за възобновяване на покупките от китайска страна. В същото време министърът призова американските законодатели да разработят механизъм за защита на личните данни на гражданите на страната от изтичане чрез разработени в чужбина приложения. Както обясни официалният представител, не е необходимо последните да бъдат забранени, като използва за пример TikTok, но властите трябва да разполагат с инструменти за защита на националните интереси.