Зачестяват случаите на изхвърлени от океана на брега безпомощни морски лъвове, заразени от невротоксин, предупреждават калифорнийски експерти по дивата природа, цитирани от БТА.
Специалистите твърдят, че неотдавнашният цъфтеж на водораслите – обикновено известен като „червен прилив“, е довел до заболяване и смърт на неизвестен брой морски лъвове и делфини.
Морските биолози обръщат голямо внимание на зачестилите случаи, защото смятат морските лъвове за индикаторни видове - животни, които могат да помогнат да се идентифицират рисковете за околната среда за хората.
„Случва се лавинообразно. През първата седмица имахме 12 животни. След това през следващата седмица достигнахме до над 60 животни, така че всичко става сравнително бързо“, казва Джон Уорнър, главен изпълнителен директор на Центъра за грижа за морските бозайници в Сан Педро, крайбрежен квартал на Лос Анджелис.
Центърът е една от няколкото калифорнийски организации, които се грижат за здравето на животните. Институтът „Чанъл айлъндс енд уайлдлайф“ съобщи за 1000 наблюдения на болни и мъртви морски бозайници само от 8 до 14 юни.
Цъфтежът на водораслите е естествен феномен, който предизвиква производството невротоксин, наречен домоинова киселина. Цъфтежът обаче може да се разрасне поради човешки причини като изменението на климата и излишък на нитрати, отмивани в морето, казват експертите. Малките риби консумират токсина и го предават нагоре по хранителната верига. Хората не са засегнати, освен ако не ядат заразени миди.
Морските лъвове са неизменна част от много калифорнийски плажове, където се излежават на брега, лаят един на друг, а понякога си просят лесна храна от туристите. Болните екземпляри обаче поклащат глави напред-назад, пенят се около устата или получават припадъци. Някои просто лежат безсилни в прибоя.
Подобни събития са се случвали в Калифорния пет пъти от 2002 г. насам, припомнят морски биолози.