САЩ не са получавали искания за съдействие от страна на Бразилия във връзка със събитията от 8 януари

Getty Images
share

САЩ не се получавали никакви конкретни искания за съдействие от Бразилия във връзка с разследването на безредиците в Бразилия в края на миналата седмица и щурма на най-важните държавни институции там от привърженици на бившия президент Жаир Болсонаро, съобщи американският държавен секретар Антъни Блинкън, цитиран от агенциите.

Повод за думите му стана журналистически въпрос относно призивите на редица представители на Демократическата партия Болсонаро, който в момента се намира във Флорида, да бъде изгонен от САЩ заради размириците в Бразилия. Особено с оглед на това, че привържениците на бившия президент щурмуваха сградата на Конгреса на Бразилия по подобие на поддръжниците на бившия американски държавен глава Доналд Тръмп, които на 6 януари 2021 г. нахлуха в Конгреса на САЩ.

Над 700 поддръжници на Болсонаро остават в ареста след размириците

"Президентът Луиз Инасио Лула да Силва призова за разследване на събитията от 8 януари. Не възнамерявам да изпреварвам резултатите от него. При нас не са постъпвали никакви конкретни искания от бразилските власти. Разбира се, ако и когато получим такива, ще се опитаме да им отговорим своевременно", каза Блинкън на обща пресконференция с министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин след среща с японските им колеги във Вашингтон.

Държавният секретар добави, че в случая с Болсонаро и пребиваването му в Щатите става дума за частно лице и поради това не пожела да коментира случая му. "Не е уместно да коментираме визовия статут на отделни лица", каза Блинкън.

След безредиците в Бразилия: Около 1500 души са задържани

Американските и бразилските конгресмени искат да си сътрудничат в разследването на безредиците в Бразилия.

Сътрудници на конгресмени от САЩ от комисията, която разследваше щурма на Капитолия от 6 януари 2021 г., са започнали предварителни разговори с бразилски конгресмени, които искат да разследват щурма на държавните институции в Бразилия, посочи Ройтерс, като се позова на добре осведомени източници.

Според един от тях единият от американските конгресмени, чиито сътрудници участват в разговорите, е Бени Томпсън, председателят на наскоро разпуснатата комисия към долната камара на Конгреса на САЩ, Камарата на представителите, която разследваше щурма на Капитолия.

Резултати от социологическо проучване показаха, че рейтингът на Лула след събитията в Бразилия е 51 процента. Това е, колкото делът на гласовете, които той събра на балотажа на президентските избори през октомври, на който победи Болсонаро.

Според изследването, което е направено от социологическата агенция "Атласинтел", неодобрението към Лула, който встъпи длъжност преди 11 дни, е 42 процента. От запитаните 41,3 на сто смятат, че управлението му е "добро" или "прекрасно", а за 38,4 процента то е "лошо" или "ужасно".

След безредиците в Бразилия: Около 1500 души са задържани

Проучването е първото след безредиците от края на миналата седмица и е направено онлайн на 10 и 11 януари сред 2200 анкетирани.

Лидерът на формацията на Болсонаро, дясната Либерална партия (ЛП), която е първа политическа сила в Конгреса, Валдемар Коста Нето съобщи, че всеки член на ЛП, за когото бъде установено, че е участвал в щурма на държавните учреждения, ще бъде изключен.

И трите власти в Бразилия осъдиха атаките срещу държавни институции

"Ако на видеозаписите бъдат видени членове на партията да рушат правителствени сгради, ще ги изключим на мига", каза той в интервю за Ройтерс. Валдемар Коста Нето добави, че вандалските прояви, жертва на които станаха институции като Върховният съд, Конгресът и президентският дворец, са дело на екстремистко малцинство, което не олицетворява партията, допълва БТА.

Водещи новини

Още новини