Джо Байдън обсъди инвестирането в повишаване на глобалната здравна сигурност на срещата на АТИС

gettyimages
share

Президентът на САЩ Джо Байдън обсъди инвестициите в подобряване на глобалната здравна сигурност на среща на групата за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС), съобщи БТА, като цитира изявление на Белия дом. Байдън е подчертал специално важността на многостранното сътрудничество и е повторил, че държи Индо-Тихоокеанският регион да бъде свободен и открит, като е наблегнал на значението, което Вашингтон придава на района.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

САЩ ще продължат да бъдат ангажирани в региона и през идните поколения, казал Байдън според Белия дом.

СТО одобри китайски търговски санкции спрямо САЩ за 3,58 млрд. долара

По-рано днес лидерите от АТИК обсъдиха масовата имунизация срещу COVID-19. Според тях масовата имунизация е глобално обществено благо и ускоряването на достъпа до ваксини е ключово за преодоляването на здравната спешна ситуация. 

На срещата, чийто домакин бе Нова Зеландия, ръководителите на членуващите в организацията 21 страни обещаха да удвоят усилията за увеличаване на производството и доставките на ваксини и заявиха, че ще продължат да подкрепят икономиките колкото дълго е необходимо. Във виртуалния форум, посветен на пандемията и икономическите последици от нея, участваха президентите на САЩ Джо Байдън, на Китай Си Цзинпин и на Русия Владимир Путин.

Китайският президент, цитиран от Синхуа, е казал, че Пекин финансира създаването на фонд в рамките на АТИС за борба с COVID-19 и в помощ на икономическото възстановяване. По думите му Китай подкрепя идеята за отказ от правото на интелектуална собственост върху ваксини срещу коронавируса и желае да сътрудничи с други страни за създаването на стабилна и сигурна мрежа за доставки на ваксини.

Си Цзинпин се похвали, че неговата страна вече е дарила над 500 милиона дози ваксина на развиващи се страни. Путин също заяви пред членовете на АТИС, че трябва да бъдат вдигнати бариерите по света пред производството и доставките на ваксини. Той каза, че Русия е насърчила други държави да започнат да произвеждат руските ваксини като "Спутник V" и че съответната технология им е била предоставена.

"Проблемът с наличността, справедливото разпространение на тестове, ваксини, лекарства и защитни средства още не е решен", констатира руският президент.

Според него в азиатско-тихоокеанския регион трябва да се създадат нови фабрики за производство на ваксини, като се премахнат "административните и другите бариери". Путин каза също, че Русия е преодоляла последиците от пандемията и че икономиката й до голяма степен се е възстановила.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини