Администрацията на Джо Байдън се придвижва бавно, но сигурно към възобновяване на връзките с палестинците, след като с тях нямаше почти никакъв официален контакт през четирите години на бившия президент Доналд Тръмп.
Докато американски представители планират стъпки за възстановяване на преките връзки с палестинското ръководство, екипът на Байдън по националната сигурност предприема ходове за възстановяване на отношенията, които бяха скъсани когато Тръмп водеше близкоизточна политика, съсредоточена главно върху Израел, най-близкия партньор на Америка в региона.
Във вторник, за втори път за два дни, администрацията на Байдън категорично подкрепи решението за две държави за уреждане на израелско-палестинския конфликт. По този въпрос Тръмп целенасочено подхранваше неяснота, като орязваше помощта за палестинците и предприемаше стъпки в подкрепа на претенциите на Израел към земя, която палестинците искат за своята независима държава.
Във вторник Държавният департамент съобщи, че делегация на САЩ е присъствала на заседание на ръководена от Норвегия комисия, която изпълнява функциите на клирингова къща в помощ на палестинците. Въпреки че е малко позната извън външнополитическите кръгове, тази т.нар. специална комисия за връзка има влияние върху мирния процес, откакто Израел и палестинците подписаха Споразумението от Осло през 1993 г.
"По време на дискусията Съединените щати потвърдиха ангажимента на САЩ за по-голямо благоденствие, сигурност и свобода за израелци и за палестинци и за запазване на перспективите за договаряне на решение за две държави, при което Израел живее в мир и сигурност съвместно с жизнеспособна палестинска държава", каза Държавният департамент в изявление. "Съединените щати изтъкнаха своя ангажимент да оказват икономическа и хуманитарна помощ и необходимостта да се постигне напредък в значими проекти, които ще подобрят живота на палестинския народ, като същевременно призовават всички страни да избягват едностранни стъпки, които ще затруднят постигането на решението за две държави", са казва още в документа.
Участието на САЩ в тази среща бе предшествано от телефонен разговор в понеделник между държавния секретар Антъни Блинкън и израелския външен министър, в който Блинкън е подчертал недвусмислената подкрепа на новата администрация в САЩ за решението за две държави. Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, който е близък с Тръмп, отбягва решението за две държави.
Миналата седмица Байдън е разговарял с Нетаняху за пръв път като президент след забавяне, което мнозина намират за подозрително и като сигнал за голяма промяна в политиката на САЩ. Блинкън обаче е разговарял на два пъти с израелския министър на външните работи Габи Ашкенази във връзка с настоящите опасения в Израел относно намеренията на Байдън в региона, особено за желанието му да се върне в ядрената сделка с Иран.
В разговора в понеделник Блинкън "подчерта убедеността на администрацията на Байдън, че решението за две държави е най-добрият начин за гарантиране на бъдещето на Израел като еврейска и демократична държава, която живее в мир редом с една жизнеспособна и демократична палестинска държава", каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.
Администрацията на Тръмп бе представила своя версия на мирния план за две държави, въпреки че той щеше да изисква значителни отстъпки на територия и суверенитет от страна на палестинците. Те обаче го отхвърлиха незабавно и обвиниха САЩ, че вече не са добросъвестен мирен посредник, след като Тръмп призна Ерусалим за столица на Израел, премести там от Тел Авив посолството на САЩ, спря помощите за палестинската автономна власт, закри палестинската дипломатическа мисия във Вашингтон и се отказа от отдавнашното правно становище, че заселническата дейност на Израел е нелегитимна според международното право.