Съединените щати налагат нови санкции на отговорните за военния преврат в Мианма и на всички организации, свързани с тях.
Това заяви днес президентът Джо Байдън, цитиран от Ройтерс.
Байдън каза, че Вашингтон ще определи първата група санкционирани тази седмица и ще наложи строг контрол върху износа, а освен това ще бъде готов да наложи и допълнителни мерки.
Правителството на Джо Байдън смята, че репатрирането на чуждестранните джихадисти - мъже, жени и деца - в страните им е най-добрият вариант за ограничаване на заплахата от групировката "Ислямска държава". Това каза днес в ООН американски дипломат, цитиран от Франс прес.
"Световната заплаха от "Ислямска държава" ще се увеличи, ако международната общност не репатрира гражданите си", предупреди и. д. заместник-постоянен представител на САЩ в ООН Джефри Делорентис на видеоконферентно заседание на Съвета за сигурност, посветено на терористичната заплаха.
Предишният президент на САЩ Доналд Тръмп също насърчаваше репатрирането на чуждестранните джихадисти. Неговите призиви и тези на правителството на приемника му Джо Байдън обаче се натъкват на опозицията на няколко европейски страни, сред които и Франция. Те отказват репатрирането на пълнолетни хора и смятат, че джихадистите трябва да бъдат съдени в страната, където има подозрения, че са извършили престъпления. Тези държави се съгласяват да приемат само деца и разглеждат всеки случай поотделно, отбелязва АФП.
По думите на Делорентис 90 на сто от децата в лагерите са на възраст под 12 години, а 50 на сто са на под 5 години. "Наблюдаваме с безпокойство как жени и деца страдат в ужасяващите условия на тези лагери, с ограничен достъп до образование, което увеличава риска от радикализация", каза той.
"Ислямска държава" остава сериозна заплаха. Групировката се възползва от нестабилността в Ирак и Сирия, показва намерението си да извършва атаки в чужбина и продължава да вдъхновява терористични атаки от Субсахарска Африка до Азиатско-тихоокеанския регион", каза Делорентис.