Жителите на Хаваите и хилядите туристи, които всяка година посещават тази предпочитана за отдих дестинация, се жалват от катастрофалните климатични изменения, превръщащи острова в истински ад, пише inews.bg.
Лекият морски бриз, който преди е отнасял в океана вулканичния смог от действащите вулкани и освежаващ горещия въздух, затихва. Учените не могат да обяснят защо интензивността на вятъра намалява с всяка година.
"Хората все по-често ме питат – свързано ли е това с глобалното затопляне?" – казва Бао-Шин Чу, доктор по метеорология към Хавайския университет, цитиран от Duluth News Tribune. – Нямам представа как да отговоря на този въпрос."
Броят на дните в годината с преобладаване на североизточния пасат, толкова ценен на Хаваите, са намалели от 1971 г. с 28%, се твърди в изследване, публикувано в сп. Geophysical Research. В дните, когато вятърът все пак духа, неговата интензивност в последните години значително намалява.
За изследването учените са използвали данни, получени в продължение на 28 години от метеорологичните станции на четирите местни летища и на четири автоматични океански шамандури. Резултатите от изследванията са представени на Международната комисия на ООН по изучаването на измененията на климата.
Задухът и вулканичният смог не са единствените беди, сполетели жителите на архипелага с отслабването на вятъра. Пасатите от североизток са донесли голямо количество влага. Струпващите се облаци водят до падането на обилни валежи, които не само овлажняват земята, но и захранват малките местни реки. С проблеми се сблъскали както фермери, така и промишлени предприятия. Намалели са реколтите от кафе, захарна тръстика, банани, а питейната вода е станала дефицитна.