Френският президент Еманюел Макрон би бил неподходящ гост на срещата на върха на БРИКС, каза в четвъртък руският заместник външен министър Сергей Рябков, цитиран от агенция РИА Новости, критикувайки страни, чиято политика Русия смята за враждебна, предава Ройтерс.
Икономическата група БРИКС, включваща Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, трябва да проведе среща на върха в Йоханесбург през август.
Запитан за съобщеното желание на Макрон да присъства на срещата на върха, Рябков каза: "Ясно е, че лидерите на държави, които водят толкова враждебна и неприемлива политика спрямо нас, обсъждат с такъв акцент и убеденост, че Русия трябва да бъде изолирана на международната сцена и споделят общата линия на НАТО да ни нанесе така нареченото стратегическо поражение - такъв лидер е неподходящ гост на БРИКС.
"И ние не крием този наш подход, казахме на колегите от Южна Африка. Очакваме, че нашата гледна точка ще бъде напълно приета", каза Рябков.
В момента Южна Африка обмисля правните си възможности, ако руският президент Владимир Путин реши да присъства на срещата на върха на БРИКС, тъй като Международният наказателен съд (МНС) през март издаде заповед за арест на Путин заради конфликта в Украйна.
Южна Африка е член на МНС и теоретично ще трябва да го арестува, ако присъства на срещата на върха на БРИКС.
Още на 25 януари обаче африканската страна вече беше поканила Путин на срещата на лидерите на БРИКС, която ще се проведе 22-24 август в Йоханесбург. Появиха се и спекулации, че е възможно ЮАР да се откаже да е домакин на срещата на БРИКС, за да не се налага да арестува Путин.
Припомняме, че Иран, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Куба, Демократична република Конго, Коморските острови, Габон и Казахстан изпратиха представители в Кейптаун за така наречените преговори "Приятели на БРИКС", показа официалната програма. Египет, Аржентина, Бангладеш, Гвинея-Бисау и Индонезия участваха виртуално.
Египет е кандидатствал за членство в БРИКС - блок от нововъзникващи икономики, чиито членове понастоящем са Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, съобщи Анадолската агенция на 14 юни.
"Египет подаде молба за присъединяване към БРИКС, тъй като една от инициативите на групата в момента е максималното прехвърляне на търговията към алтернативни валути, независимо дали национални или създаването на някакъв вид обща валута. Египет е силно заинтересован от това", заяви руският посланик в Египет Георги Борисенко.