Русия и САЩ си сътрудничат в космоса

Pixabay
share

Ръководителят на руската космическа агенция "Роскосмос" похвали сътрудничеството между Русия и САЩ на Международната космическа станция след голямото изтичане на охлаждаща течност от капсулата на екипажа "Союз", предава АФП.

"Поздравете целия американски екип. Те се оказаха много достойни в тази ситуация и ни подадоха ръка", каза Борисов, говорейки на руския екипаж на борда на МКС. "Но се надявам, че в бъдеще ще се справим сами".

"Вие дадохте пример на целия свят за това как да работим заедно в най-предизвикателната и трудна ситуация. Нека много политици се учат от вас", добави той, според стенограмата, публикувана от "Роскосмос".

Космосът остана рядък път за сътрудничество между Москва и Вашингтон след началото на руската офанзива в Украйна и последвалите западни санкции срещу Русия, пише БНР. 

НАСА проучва водата от космоса

МКС беше изстреляна през 1998 г. в период на засилено сътрудничество между САЩ и Русия след съревнованието им в космическата надпревара по време на Студената война.

Руските космонавти Сергей Прокопиев и Дмитрий Петелин, както и американският астронавт Франк Рубио, полетяха от Казахстан до МКС с ракета "Союз" на 21 септември.

Планирано е тя да ги върне на Земята през март.

Течът на охлаждаща течност, за който бе съобщено в четвъртък, наложи отмяната в последния момент на рутинна космическа разходка на двамата руснаци и потенциално може да повлияе на обратния полет на тримата членове на екипажа до Земята.

"Надявам се, че малкият инцидент, който имахме със системата за контрол на температурата, не е повлиял на настроението и спокойствието ви", каза Борисов.

"Да се надяваме, че мисията ви ще завърши по план."

"Роскосмос" и американската космическа агенция НАСА заявиха, че течът от космическия кораб "Союз МС-22" не представлява опасност за намиращите се на борда на МКС.

В понеделник "Роскосмос" заяви, че след първоначалното рязко повишаване на температурата в капсулата "Союз" тя се е "стабилизирала" на около 30 градуса по Целзий.

Тя добави, че причината за теча се установява и че специална комисия ще определи дали капсулата може да бъде използвана за връщане на астронавтите на Земята.

Борисов заяви, че ще се наложи да бъде изпратен друг кораб до МКС, ако се прецени, че "Союз МС-22" е негоден за тази мисия.

Астронавтите на НАСА Джош Касада и Никол Ман, японският астронавт Коичи Ваката и руският космонавт Анна Кикина бяха изпратени на МКС през октомври на борда на космически кораб на SpaceX.

Водещи новини

Още новини