Всички региони на Руската федерация са поставени в готовност за борба срещу евентуална коронавирусна епидемия в страната. Препоръчано им е да действат по модела, приложен в Москва, пише "Комерсант" в материал под заглавие "Макроепидемична политика".
Вестникът описва как руското правителство подготвя страната за труд и отбрана от коронавируса. Кабинетът се кани да реструктурира дълговете на отделните региони, да въведе системи за контрол и оповестяване на населението, максимален брой държавни служби минават на дистанционен достъп, обсъждат се ограничения върху износа на храни и разпределение на бюджетните разходи по приоритет.
"Засега Москва не обявява извънредна ситуация - силовите структури са получили указания само да проверят готовността за това и да проведат учения. Правителството, явно разтревожено от повишената готовност на фирмите за съкращения на персонала, възложи на трудовото и правното министерство да предотвратява необосновани и превантивни уволнения с извънпланови проверки", посочва "Комерсант".
"В контекста на вирусната криза и поевтиняването на петрола - важен източник на бюджетни приходи, руската централна банка ще подкрепи гражданите и икономиката на страната. С нови мерки банката ще подкрепи способността на финансовия сектор да предоставя на стопанството ресурси и ще брани интересите на хората, пострадали от пандемията, пише "Росийская газета".
"Става дума главно за целеви помощи, уточнява московският официоз. Централната банка изглежда засега не смята икономическите събития в Русия за дълготраен източник на проблеми, затова не променя основната лихва", добавя медията.
Търговските вериги в Русия по неволя използват нестандартни мерки, за да попълнят резервите си след набезите на купувачи, отбелязва изданието в друг материал, озаглавен "Макароновирусът".
"Наличните запаси от стоки и производствени мощности в Русия са повече от достатъчни, за да задоволят повишеното търсене", смята вицепремиерът Виктория Абрамченко, цитирана от вестника. "Няма как да изядем повече от обичайното, дори ако сега си натъпчем фризерите до пръсване", разсъждава "Росийская газета".
"Реалните последици от разпадането на сделката ОПЕК+ и от болезнените карантинни мерки засега не изглеждат много застрашителни за страната ни", заявяват експерти от Руската академия на науките, чиито мнения официозът обобщава в отделна статия.
"Федерацията има две предимства", обясняват учените. Първо, правителството над пет години се е готвило за нова криза и е натрупало 12,2 трилиона рубли само в един от фондовете си. Второ, сред всички най-големи икономики Русия е най-слабо интегрирана в глобалните производствени вериги, нарушени заради пандемията.
През 2020 г. темповете, с които нараства руският брутният вътрешен продукт (БВП), може да спаднат от очакваните 2 на 0,2 процента, динамиката на доходите на населението ще е нулева, износът ще намалее с 2 на сто, а вносът с цели 8 процента заради слабата рубла, предричат обаче икономистите.
"Милиони хора в Русия попадат в зоната на риска, свързан с Ковид-19", предупреждава "Известия". Здравното министерство настоятелно препоръчва хората с хронични заболявания да не излизат навън, докато рискът от заразяване не спадне. Това са главно онкоболните, пациентите с автоимунни болести и тези с трансплантирани органи. Лекарите добавят тук гражданите с диабет, затлъстяване, сърдечно-съдови и белодробни заболявания, прекаралите инфаркт или инсулт.
"Над един милион са само онкоболните в Русия", изтъква хематологът Алексей Масчан и приканва да бъде подсигурено поддържане на живота в домашни условия за всички уязвими категории хора.
Според различни статистики в Русия има към 4,5 милиона диабетици и около 37 милиона души над трудоспособната възраст. Би трябвало Москва да постави под карантина домовете за стари хора и да организира подпомагането им, настоява Александър Саверски, оглавяващ руската "Лига на защитниците на пациентите".
В Русия рязко нарасна търсенето на апарати за изкуствена белодробна вентилация заради богаташите, започнали масово да ги изкупуват заради разпространението на коронавируса, цитира "Труд".
В момента запасите от апарати за обдишване са привършили, заявяват ресорните компании, а някои дори правят списъци на чакащите клиенти за 8 месеца напред. Събеседник на "Труд" споделя, че семейството му е успяло да купи едно устройство, но се надява да намери още две. Един апарат е струвал към 1,8 милиона рубли (над 23 000 долара по официалния курс). "По-рано московският неврохирург Алексей Кашчеев съобщи, че богати хора в Русия оборудват за себе си лични ВИП-реанимации заради вирусния риск и търсят консултации от лекари каква техника да купят", допълва "Труд".
Европейските страни не бива да разчитат на скорошна победа над коронавируса - за това може би ще потрябват до две години. Така смята един от водещите китайски вирусолози Чжан Вънхун, информира "Лента". Според Чжан ще е съвсем нормално вирусът ту да се появява, ту да изчезва и това да трае една-две години. "Забравете за това, че пандемията щяла да приключи в Европа в най-близко бъдеще", призовава той. "Дали пандемията ще бъде поставена под контрол това лято или следващото, ще зависи от глобалните усилия за нейното възпирането. За да стане това възможно най-скоро, мерките трябва да са извънредно радикални", подчертава експертът.
Коронавирусният шок ще предизвика трусове не само на туристическия пазар и във въздушните превози. Застрашена е цялата градена през глобализационните десетилетия структура на търговията и производството, пише "Взгляд".
Същата тази глобализация обаче доведе до появата на множество технологии, които могат днес да подпомогнат и бизнеса, и населението, а последиците от пандемията ще формират нови перспективни пазари, твърди онлайн изданието.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?