Какви промени предлага Путин в руската конституция?

Getty Images/Guliver
share

Промените в конституцията, изненадващо предложени от руския президент Владимир Путин, бяха възприети по един и същи начин от всички: руският президент подготвя бъдещето си на фона на ерозията на ръководената от него система и приближаващите избори, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.

Политолози, опозиционери и журналисти смятат, че Владимир Путин, който е на 67 години, наистина поставя началото на процес на преход във властта. Действащите конституционни разпоредби не позволяват на Путин да остане в Кремъл след 2024 г., когато изтича президентският му мандат.

Никой не бе против наследника на Дмитрий Медведев

Каква ще е бъдещата роля на Путин?

Той се обяви за реформиране на суперпрезидентския конституционен модел в Русия чрез ограничаване на правомощията на президента и увеличаване на тези на парламента, който да определя кой ще е премиерът. Според експерти това, че Путин ограничава правомощията на президента означава, че той планира окончателно да се оттегли от Кремъл и да поеме нова роля.

"Мисля, че Путин ще остане най-важната фигура в Русия, каквато е вече 20 години", твърди руската експертка Мария Липман.

Според някои руският лидер ще заеме нов пост с функции на върховен арбитър, който е над ежедневните политически противопоставяния, както направи казахстанският президент Нурсултан Назарбаев. При този сценарий президент на Русия ще стане човек, верен на Путин.

Възможно е Путин да застане начело на Държавния съвет, който ще бъде създаден в рамките на конституционната реформа, или на могъщия Съвет за национална сигурност.

Защо сега?

Въпреки високия си рейтинг от около 70 процента Путин разбира, че системата на властта в Русия е в процес на ерозия. "В обществото ясно се очерта нуждата от промяна", каза той в годишното си обръщение към парламента.

През миналото лято в Москва се състояха едни от най-сериозните демонстрации срещу властите, а партията на президента "Единна Русия" е с изключително ниска популярност сред руснаците. Следващата година в Русия ще има парламентарни избори, а социологическите проучвания сочат, че партията разполага с подкрепата едва на 33 процента от избирателите (далеч под 54-те процента, които спечели на изборите през 2016 г.)

Путин си избра нов министър-председател

Каква роля ще играе премиерът?

Михаил Мишустин, който бе номиниран от Путин за нов премиер на Русия, досега беше ръководител на федералната данъчна служба. Той е по-скоро технократ, отколкото политик, и не изглежда като потенциален приемник на Путин, отбелязва Франс прес.

На премиерския пост Мишустин по-скоро ще се фокусира върху вътрешните проблеми на Русия, заяви в Туитър експертът Дмитрий Тренин, директор на московския център "Карнеги".

Във вчерашната си реч Путин постави сложни задачи пред новото правителство: да повиши доходите на руснаците, да се справи с демографската криза и да модернизира страната.

Водещи новини

Още новини