Протести срещу COVID ваксинацията в Австралия

Getty Images
share

Няколко хиляди души излязоха по улиците на австралийските градове, за да протестират срещу задължителното ваксиниране против COVID-19. Същевременно други, по-малки групи демонстрираха в подкрепа на мерките, превърнали Австралия в една от най-ваксинираните в света страни срещу коронавируса, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

С възгласи "Свобода, свобода!" и плакати с надписи като "Веднага прекратете сегрегацията" няколко хиляди противници на ваксинацията преминаха с шествие по централните улици на Мелбърн, втория по големина град в Австралия, който беше и най-тежко засегнат от пандемията.

Протестиращи излязоха и в Сидни, Бризбейн и други градове. В Сидни на един от транспарантите пишеше: "Моят живот не е дар от правителството, а е дар от Бога", отбелязва вестник "Ейдж". Митингите срещу ваксинацията в Австралия продължават от седмици. На моменти те прерастват в насилие и привличат различни групи редови граждани, както и привърженици на крайната десница и конспиративните теории.

Сидни облекчи наложените заради COVID-19 ограничения

Движението против ваксинацията обаче е слабо, а според социологически проучвания подкрепата за него в процентно отношение е едноцифрена.

В Мелбърн се състоя и контрапротест на няколкостотин души, организиран от организацията "Кампания срещу расизма и фашизма".

Дирекотрът на Откритото първенство на Австралия, първия тенис турнир за годината от Големия шлем и едно от най-големите спортни събития в Австралия, обяви, че всички тенисисти, които желаят да участват в турнира през януари в Мелбърн, ще трябва да бъдат ваксинирани, информира БТА.

Австралия започва кампания за допълнителни дози от ваксини

Близо 85% от австралийците над 16-годишна възраст са със завършена имунизация срещу коронавируса. Макар в национален план ваксинацията да е доброволна, отделните щати и територии въведоха задължителна имунизация за много професии и лишиха неваксинираните от възможността да ходят на ресторант и на концерти.

Въпреки появата на огнища на заразени с варианта, заради които в Мелбърн и Сидни беше наложено пълно затваряне, продължило с месеци, Австралия е с едва около 760 потвърдени случая и 7,5 починали на 100 000 души население по данни на Световната здравна организация - доста по-малко, отколкото в много от развитите страни. Великобритания например е с над 14 000 потвърдени случая и 211 починали на 100 000 души население.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини