Въпреки критиките. Парламентът на Мексико постави Националната гвардия под военно командване

Getty images (архив)
share

Мексиканският Сенат одобри преминаването на Националната гвардия под командването на военните въпреки критиките за задълбочаване на милитаризацията на страната, предаде АП, цитирана от БТА.

Това е втората конституционна промяна в рамките на две седмици, която дава на отиващия си президент Андрес Мануел Лопес Обрадор още една победа дни преди да напусне поста си. На 11 септември Конгресът прие спорна реформа на съдебната система, за която той настояваше и която принуждава всички съдии в страната да се кандидатират на избори, което породи опасения от политизиране на съдебната система.

Националната гвардия беше подразделение на силите за сигурност, замислено като структура под шапката на Министерството по въпросите на сигурността и защитата на гражданите така, че да бъде под цивилен контрол.

След дебати, продължили цяла нощ, управляващата партия МОРЕНА и съюзниците ѝ преодоляха съпротивата, подхранвана от опасенията на организациите за защита на правата на човека и ООН. Те отрекоха, че промяната ще доведе до милитаризиране на страната, като вместо това заявиха, че военните ще помогнат на Националната гвардия да стане по-ефективно звено в системата на силите за сигурност.

Президентът и преди се е опитвал да постави Националната гвардия под военно командване, но миналата година Върховният съд обяви това за противоконституционно.

През 2019 г. Лопес Обрадор разпусна федералната полиция на Мексико и създаде Националната гвардия. Въпреки че в нея влизат и бивши полицаи, по-голямата част от членовете ѝ са военни полицаи, а командната структура е съставена от наскоро пенсионирани военни.

Оттогава правителствата разчитат силно на военните, тъй като полицията не може да се справи с мощните наркокартели в страната.

Монахини и дете паднаха жертви на нарковойна в Мексико

Водещи новини

Още новини