Еквадорският президент ще се бори за преизбиране догодина, за да продължи войната срещу престъпните банди

Getty images (архив)
share

Президентът на Еквадор Даниел Нобоа (на снимката) ще се бори за преизбиране през февруари догодина. Така младият наследник на богата фамилия, който навършва през ноември 37 години, ще се опита да спечели нов мандат на поста, за да продължи своята война срещу престъпните банди.

Нобоа обяви тази война на фона на драматичното влошаване на ситуацията в Еквадор в областта на сигурността. В резултат на драстичните мерки, предприети от него, положението започна да се подобрява. Това дава на Нобоа добри шансове за преизбиране, както показват и проучвания на общественото мнение.

В петък Либералната партия на втория най-млад президент в историята на Еквадор (и най-младия избран) Национално демократично действие (НДД) официално издигна кандидатурата му на изборите на 9 февруари догодина, предадоха Ройтерс и АФП, цитирани от БТА.

Това дава на сина на най-богатия човек в южноамериканската държава на eкватора възможност да си осигури пълен четиригодишен мандат на президентския пост, за да довърши амбициозната си политическа програма. Баща му, Алваро Нобоа, е собственик на бананови плантации, който пет пъти се кандидатира неуспешно за държавен глава.

Синът му бе избран за президент миналата година, за да довърши 18-те месеца, останали от мандата на неговия предшественик на поста Гилермо Ласо, който подаде оставка, за да избегне процедура по импийчмънт. Националното събрание, еднокамарният парламент, бе взело на прицел консерватора Ласо заради довелите до жертви протести срещу поскъпването на храните и горивата предната година.

Нобоа бе избран за президент с обещанието да предприеме енергични мерки в опит да прекъсне спиралата от насилие, на която южноамериканската държава е в плен от няколко години.

Ситуацията в Еквадор в областта на сигурността се влоши драстично през последните години. Избликът на насилие до голяма степен е свързан с наркокартелите, които превърнаха страната, която е най-големият износител на банани в света, в транзитен център за експорта на кокаин към Европа. Впрочем двете държави, с които Еквадор граничи - Колумбия и Перу, съответно са на първо и второ място в света по производство на кокаин.

Човешката цена на превръщането на някога сравнително спокойния за региона Еквадор в наркотрафикантски хъб е огромна. Миналата година в страната с площ от 256 хиляди квадратни километра и около 18 милиона жители бяха извършени рекордните близо 8000 убийства - почти два пъти повече отколкото през предходната. А рекордът датираше едва от 2022 г., когато убийствата бяха 4600 - два пъти повече в сравнение с 2021 г.

Или иначе казано миналата година в Еквадор бяха регистрирани безпрецедентните 47 убийства на 100 хиляди души срещу едва шест само пет години по-рано.

През януари Нобоа обяви, че Еквадор е в състояние на война, и класифицира 22 престъпни банди като терористични организации. Това стана, след като бягството на могъщ наркобарон от затвор в Гуаякил - най-многолюдния град в страната, предизвика вълна от насилие.

Нобоа на няколко пъти въведе извънредно положение, за да може войници да патрулират по улиците и в затворите, които на практика бяха контролирани от криминални групи, и да овладеят насилието.

Удължиха изънредното положение в седем еквадорски провинции

През април еквадорският президент предложи на референдум редица мерки в областта на сигурността, сред които по-строг контрол върху огнестрелните оръжия в районите близо до затвори и забрана за условно освобождаване на хора, осъдени за престъпления като отвличания или финансиране на тероризма. Гражданите на страната одобриха с голямо мнозинство програмата на Нобоа, на практика давайки му картбланш да се бори с бандите, макар да отхвърлиха неговите либерални икономически проекти.

И мерките, предприети от президента, като че ли наистина започнаха да дават резултат. Случаите на насилствена смърт в Еквадор са намалели през периода от началото на януари до края на юли с 19 процента спрямо същия период миналата година, сочат официални данни.

Това неминуемо допринесе за популярността на еквадорския президент, който е далеч на първо място в предпочитанията на своите сънародници с подкрепа от 32 процента според допитване от края на миналия месец, когато кандидатурите все още не бяха обявени. Далеч назад втори остана бившият министър Густаво Халк с 15 на сто.

Нобоа неслучайно избра за свой кандидат за вицепрезидент Мария Хосе Пинто - секретаря в правителството за борба с недохранването на децата. Пандемията от новия коронавирус удари тежко на еквадорската икономика, а мерките, предприети от предишния президент Гилермо Ласо, доведоха до висока инфлация и протести, включително от страна на представители на коренното население, които бяха съпътствани от насилие.

Неслучайно еквадорците одобриха с комфортно мнозинство предложенията на Нобоа в областта на сигурността, но едновременно с това отхвърлиха категорично икономическите му предложения, а именно - разрешаването на международен арбитраж при инвестиционни спорове и на почасовите трудови договори.

Така че, спирайки избора си на еквадорския президент, който се самоопределя като левоцентрист, се надява да привлече гласовете на по-уязвимите слоеве от населението, засегнати по-тежко от икономическите проблеми.

Нобоа се надява на победа и на своята партия НДД на парламентарните избори, които ще бъдат произведени едновременно с президентските, за да заздрави хватката си върху властта.

Любопитното е, че президентските избори след 6 месеца ще са своеобразно повторение на тези от миналата година. Тогава Нобоа победи кандидатката на лявото движение на бившия президент Рафаел Кореа "Гражданска революция" (ГР) Луиса Гонсалес.

В събота - само ден след номинацията на президента, ГР на свой ред отново издигна кандидатурата на 46-годишната Гонсалес, адвокат по професия и бивш депутат. Тя ще бъде в тандем с икономиста Диего Борха - бивш министър на икономиката и финансите и ексуправител на еквадорската централна банка при управлението на социалиста Кореа в периода 2007-2017 г.

ГР понесе две изборни поражения, откакто Кореа се оттегли. Сега бившият президент на Еквадор живее в изгнание в Белгия, след като бе осъден на затвор в родината си за корупция - обвинения, които отхвърли като политическо преследване.

Еквадорската опозиция критикува борбата на президента срещу престъпността като не толкова успешна, колкото той е обещал. Впрочем ГР също обяви възстановяването на сигурността за свой ключов приоритет.

Основната опозиционна сила обаче вероятно би имала по-голям успех, ако заложи на икономическата си програма на фона на сериозните проблеми, пред които е изправена страната.

Засега има всички изгледи популярният Нобоа да спечели през февруари нов мандат, който да му позволи да продължи борбата срещу престъпността.

Несигурността в Еквадор обаче се вписва в по-широкия регионален контекст на свързаното с наркотрафика насилие. Така че решението на проблема несъмнено минава през по-общи мерки за борба с картелите в цяла Латинска Америка, но и в САЩ и Европа.

Водещи новини

Още новини